НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Националната галерия в София представя изложбата „Български художници, следвали и специализирали в Париж (1881-1944)” (05.04.2016)
На 7 април в Националната галерия в София ще бъде представена изложбата „Български художници, следвали и специализирали в Париж (1881-1944)”

Изложбата представя 93 произведения от колекцията на Националната галерия – маслена живопис, графика и скулптура. Те са създадени от едни от най-значителните представители на новото българско изкуство по време или скоро след следването или специализацията им с държавни стипендии в Школата за изящни изкуства в Париж. Повечето са откупувани от изложбите, на които са били показани за първи път.

След първия български художник с непосредствено френско художествено образование – Иван Димитров от Трявна, през 90-те години на ХIX в. в Париж завършват образоването си Цено Тодоров, Андрей Николов, Никола Танев – най-последователният български импресионист, посещавал ателието на Клод Моне в Живерни, Димо Сотиров и Владимир Димитров. Голям е броят на специализантите, които вече са следвали в чуждестранни академии или в Държавното рисувално училище в София, сред които са Стефан Иванов, Никола Михайлов, Асен Белковски, Димитър Гюдженов, Борис Митов, Никола Кожухаров, доайенът на българската печатна графика Петър Морозов.

Като професори в софийската художествена академия Андрей Николов и Цено Тодоров имат най-значителен принос за разпространението на френското художествено влияние в България и много техни студенти специализират в Париж през 20-те и до 40-те години: Янко Анастасов, Донка Константинова, Дамян Николов, Бенчо Обрешков, Пенчо Георгиев, Васил Стоилов, Джон Попов, Ненко Балкански, Цветана Щилянова, Васка Емануилова, Любомир Далчев, Васил Гачев, Иван Фунев. Представени са и двамата най-тясно свързани с Франция художници от България, близки приятели, но съвсем различни като стил, участвали в художествена революция от първата половина на ХX в. – Жул Паскин и Жорж Папазов.

В изложбата също така е обърнато внимание на възрожденския термин „алафранга“ (по френски) и рецепцията на характерния мотив с натюрморт от модерното българско изкуство.

Експозицията може да бъде разгледана до 8 май 2016 г.
 
Андрей Николов – Спящо бебе
Андрей Николов – Спящо бебе
Къщата на Ламартин в Пловдив, Петър Морозов
Къщата на Ламартин в Пловдив, Петър Морозов
Марко Дограмаджиев – Площад Пигал
Марко Дограмаджиев – Площад Пигал
Натюрморт, Иван Димитров
Натюрморт, Иван Димитров
Палячо, Пенчо Георгиев
Палячо, Пенчо Георгиев
Слънчогледи на бял фон, Никола Танев
Слънчогледи на бял фон, Никола Танев
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!