НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
ДВЕ ВЕЛИКИ САТИРИЧНИ КНИГИ В ТЕХНИТЕ МНОГОБРОЙНИ ПРЕВЪПЛАЩЕНИЯ (18.04.2016)
Книгите "Дванадесетте стола" и "Златният телец" от Иля Илф и Евгений Петров се нареждат сред шедьоврите на руската и съветска литература. По същия начин, сред шедьоврите на съветската графика са книгите, включващи илюстрациите на Кукриникси към тези автори.
 
Многократно образите от "Дванадесетте стола" и "Златният телец" от Иля Илф и Евгений Петров са адаптирани за реализация в киното, театъра и телевизията. Помнят се чудесните превъплащения на Леонид Гайдай и Марк Захаров, но малко хора знаят факта, че първият "Дванадесетте стола" е поискан да бъде филмиран от полски и чехословашки режисьори още през 1933 г.! През следващите години, двете истории от И. Илф и Е. Петров-известните истории пътуват в различни страни на света.

Експозиция в музея на град Тула в Русия ни запознава с илюстрациите на Кукриникси и подробно показва как художниците са работили над тези илюстрации, както и се представят фрагменти от почти всички филмови и телевизионни продукции на "Дванадесетте стола" и "Златният телец".

Иля Илф е роден в семейство на банков чиновник и през 1913 година завършва техническо училище. От този момент той последователно работи в чертожно бюро, в телефонна станция, в авиационен завод и във фабрика за ръчни бомби. След това е бил статистик, редактор на хумористичното списание „Синдетикон“, в което пише стихове под женски псевдоним, бил е счетоводител и член на президиума на Одеския съюз на поетите. След направения баланс става ясно, че активът клони към литературна, а не счетоводна дейност и през 1923 година И. Илф заминава за Москва, където и намира своята, както изглежда, окончателна професия — става литератор, работи във вестници и хумористични списания.

Евгений Петров е роден в семейство на учител и през 1920 година завършва класическа гимназия. Същата година той става кореспондент на Украинската телеграфна агенция. След това в продължение на три години служи като инспектор в криминалната милиция. Първото му литературно произведение е бил протоколът за оглед на труп на неизвестен мъж. През 1923 година Евг. Петров отива в Москва, където продължава образованието си и се заема с журналистика. Работи във вестници и хумористични списания. Издава няколко книжници с хумористични разкази. 

Кукриникси - това е псевдонима на творчески колектив от руските художници М. В. Куприянов (1903-91), П. Н. Крилов (1902-90), Н. А. Соколов (1903 - 99). Съвместно работят от 1924 - карикатури и рисунки в периодичния печат. Правят илюстрации с остра графична гротеска и реалистична живопис с политически характер. Работили са по метода на колективното творчество.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!