НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
„Гугъл” създаде камера с изключително висока резолюция, за да запази велики произведения на изкуството (26.05.2016)
През първите пет години от създаването си, Културният институт на Гугъл е сканирал и архивирал 200 произведения на изкуството в гигапикселни изображения с изключително висока разделителна способност. Сега, само за последните няколко месеца, института е сканирал още 1,000 картини.
Това внезапно разширяване на обема произведения, е благодарение на нова камера, разработена от „Гугъл”, наречена „Арт камера”. Прочетете повече за културния институт тук.  
 
Уредът е проектиран така, че да се работи лесно и бързо с него, което го прави достъпен за използване от музеи и други институти, целящи да съхранят културното наследство. 
 
„Времето за улавяне е намалено драстично”, споделя Марция Николай, технически ръководител на програмата в Културния институт на „Гугъл”. „Преди това може да отнеме почти цял ден, за да се направи една снимка. Сега например, ако имате картина с размери метър на метър, сканирането й ще отнеме около 30 минути”, разяснява още тя. 
 
След няколко години на усилена работа, „Гугъл” е създал 20 броя Арт камери и ги дава на заем за дигитализация. 
Камерата работи по следния начин: поставя се пред стената на която е закачена картината, след което оператора на камерата я насочва към всеки ъгъл на изображението; след като веднъж камерата знае колко голямо е пространството, което трябва да се заснеме, тя започва да работи и автоматично се мести сантиметър по сантиметър, заснемайки изображението от екстремно близки планове. След това тези близки планове се изпращат до сървърите на „Гугъл”, за да се превърнат в един единствен гигапикселен файл, готов няколко часа по-късно. 
 
Преди създаването на Арт камерата, Културният институт на „Гугъл” или организациите, с които той е работил, е трябвало да плащат на трети страни за сканираща техника. Сега, след като Гугъл разполага със свои камери, процесът става много по-евтин. 
 
Гугъл не таксува организациите, които искат да използват камерата, като ги насърчава да се възползва от нея. Николай споделя, че вече Културният институт е дал камери на заем на организации по целия свят, включително в Бразилия, Индия, и Хонг Конг.
 
Арт камерата обаче има и някои ограничения. Въпреки че е лесно да се сканират плоски изображения, като картини, тя не може да архивира триизмерни обекти или нещо с особено големи размери. За тях, „Гугъл” трябва да въведе други технологии. Сканираните картини да достъпни на интернет страницата на Културния институт. Сред тях вече могат да бъдат намерени произведения на Моне, О'Кийф и Ван Гог, заедно с други добре познати имена.

 
art camera
art camera
Пол Сезан
Пол Сезан
Пол Сезан детайл
Пол Сезан детайл
Пол Синяк
Пол Синяк
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!