Българска национална телевизия, съвместно с Национална художествена академия ще представи на 7 юни (вторник) от 19:00 часа, в галерия „Академия“ филма „Калина и комитите“.
Авторът на фирма Петя Тетевенска разказва „Надявам се, че от смесицата от любов и почит ще се роди нещо истинско – така започва един текст на проф. Десислава Минчева за нейната майка Калина Тасева. Искам да ви разкажа за нея. Тя е художник. И е доайен сред съвременните български жени-живописци. Но разказът за нейния живот и талант съживява личности от националната ни история. Калина Тасева е от известен български род. Нейният баща е преселник от Битоля, пионер на българската журналистика, работи за вестниците „Ден” и „Мир”. По майчина линия Калина е родственица на една от най-интересните и спорни фигури в освободителните борби на македонските българи – Яне Сандански. В дома на художничката още се пазят реликви от времето на Вътрешната македоно-одринска револционна организация, свързани с прочутата история за мис Стоун.
Случи се така, че се запознах с Калина, когато тя навърши 80. Скоро ще навърши 90. Дълбоко съм респектирана от силата на нейния дух. Преди 10 години ми каза в интервю за БНТ, че пак би рисувала комити, ако днешното време ги раждаше. И че комитите и възрожденците я поразяват със своето себеотричане. Няколко поколения българи помнят от ученическите си години образа на Левски пред съда – неговият автор е Калина Тасева. Тя е автор и на множество големи композиции с македонски комити.
Много време е посветила и на пейзажа – при Калина той е не по-малко драматичен. За нея специално място остава долината на Кресна.
Не крие годините си. Когато я питам откъде взима енергия, за да рисува така, казва: “С голяма степен инат, просто да не се откажа”. И добавя: “Просто да работя по своите убеждения – такива, каквито са. Лоши, хубави, полезни, вредни, каквото и да е – да върша това, в което аз вярвам. Повече от половин век се занимавам сериозно с изобразително изкуство.“
В присъствието на екипа на филма и сред картините на Десислава Минчева в галерия „Академия“ ще чуем разказа на нейната майка Калина Тасева, чрез тази документална лента. Историята на нейния живот е част от историята на българското изобразително изкуство. Ще влезем в ателието на художничката, ще разберем за забележителният й род, ще се качим на върха на планината, ще се потопим в силата на героите й и в красотата на нейните пейзажи, ще бъдем вдъхновени от всичко, което е тя. С участието на проф. Десислава Минчева и фотографа Сандро Арабян – внук на Калина Тасева.
Калина Тасева е родена на 5 юни 1927 г. в София. Расте в един от най-бедните, но колоритни квартали на столицата – Драз махла, между бул. “Сливница” и гарата. Завършва Първа девическа гимназия през 1946 г. В Художествената академия е студентка на Дечко Узунов и за една година на Илия Петров. Участва редовно в общи изложби, организирани ежегодно от Съюза на българскитехудожници (СБХ) от 1953 г. насам. Първата й самостоятелна изложба е през 1973 г в галерията, която днес носи името на Райко Алексиев. Член-кореспондент на Съюза на австрийските художници – “Кюнстлер Хаус”, Виена, Австрия.
Калина Тасева е носител на множество престижни отличия, сред които са и наградите “Владимир Димитров – Майстора”, “Захари Зограф” и “Никола Петров”.
Творбите й са представяни в Хамбург, Франкфурт, Лондон, Виена, Москва, Париж, Варшава, Токио, Брюксел, Мексико, Берлин, Букурещ, Рим, Кьолн, Анкара, Аахен.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар