Творчеството на Феникс носи отпечатъка на три култури – България, Китай, Франция. В момента той живее и работи в Париж. Роден е в София през 1962 година в семейството на художниците Марин Върбанов и Сун Хуай Куей. Професорът по декоративен текстил в Художествената академия Марин Върбанов е основател на българската текстилна школа, представял свои произведения в Париж, Москва, Прага, Варшава, Берлин, Сан Франциско, Вашингтон. Животът му се променя, след като през 1954 г. отива на специализация в Китай и се запознава с бъдещата си съпруга Сун Хуай Куей. Тя е негова вярна спътница и съмишленица. По-късно Марин Върбанов основава нова специалност в Художенствения Институт в Ханджоу (Китай) . Работи в областта на текстила и висшата мода в България, Франция, Китай.
Марин Върбанов и Сун Хуай Куей имат две деца, които следват пътя на родителите си. Първородната - Боряна, живее и работи в Пекин, а Феникс се установява в Париж. И двамата обаче не прекъсват връзките и приятелствата си с България.
Традиционната китайска хартия има множество разновидности, тя може да бъде много фина, на пръв поглед крехка, но всъщност неочаквано устойчива. Феникс е запленен от нейните възможности, експериментира със снемане на релефни повърхности, нагъване, изпъване.
Китайската хартия улавя в капана си и най-деликатните докосвания, и бруталното мачкане. Сякаш безропотно се подчинява, но всъщност презентира нежността и експлозиите с могъща сила. Функциите на туша са по подобен начин безкрайни.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар