НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Топ 10 от Фрийз, Лондон (07.10.2016)
Четиринадесетото издание на Фрийз Лондон започна с огромна опашка от нетърпеливи колекционери и журналисти, сред които представители на Artprice.bg, готови да преминат през портите малко след 11:00 часа на 6 октомври, когато беше официалното откриване. Макар да е необичайно меко и слънчево времето в Лондон в ранния октомври, атмосферата на панаира бе наелектризирана от самото начало.
Арт дилърите отчетоха силни продажби малко след 11:30 часа още в първия ден, а колекционери, сред които Валерия Наполеоне и Патрициа Сандрето Ре Ребауденго, както и кураторът Винсент Оноре, който управлява колекцията на Дейвид Робъртс, бяха видяни да четат по стените и да разговарят оживено за творбите до тях в първия час след откриването.
От гледна точка на изкуството, което се предлага, тази година Фрийз Лондон изглежда се е повлиял от по-младия си събрат Фрийз Мастърс. Общото впечатление е, че дилърите – над 160 международни галерии тази година са се насочили към по-минималистични презентации и щандовете изглеждат по-добре организирани и елегантни. Дори Gagosian са избрали минимално соло представяне на Едмънд де Ваал.
Има и освежаващa прегръдка от съвременни художници и художници от 60-те, 70-те и 80-те. Фрийз Лондон все още е най-доброто място да се открият млади таланти, но изглежда като че ли силният успех на Фрийз Мастърс е отворил възможността за по кръстосано-исторически подход, който определено е добре дошъл.
Ето и някои акцентите, които не трябва да изпускате тази година:
1. Hauser & Wirth
Не много галерии могат да се конкурират с Hauser & Wirth. Тази година, щандът им “L’Atelier d’Artistes” (Ателието на художника) бе отново фаворит, пълен с почитатели още в ранните часове.
Наистина има какво да се види на този щанд, показно на сегашната тенденция да се излагат студиата на художниците в музеи и галерии. Под покрива на студиото на загадъчен и продуктивен художник, щандът показва множество произведения от редица съвременни и модерни художници, сред които Родни Греъм, Ханс Арп, Филида Барлоу, Луиз Буржоа, Франсис Пикабия, Иса Гензкен и Мартин Крийд. Перфектният щанд, в който да се загубите, ако имате време и желание.
2. Michael Werner
Майкъл Вернер съблазнява посетителите с елегантния си щанд, включващ легенди като Франсис Пикабия, Джеймс Лий Байърс, Марсел Бруудхеърс и Пърл Киркеби, поставяйки ги в разговор с художници от по-младото поколение като Енрико Дейвид и Питър Доиг. Въпреки, че има скулптури на щанда (от Бруудхеърс и Байърс, например), изложбата има силно изобразителен характер.
3. P.P.O.W
P.P.O.W от Ню Йорк радва със своята презентация на феминистко изкуство от 1960 до днес. Сред включените художници са Портиа Мънсън, Карол Шнееман, Кари Мей Уиймс, Мартин Уонг, Бети Томпкинс и Аурел Шмид.
В центъра несъмнено е „Pink Project: Table“ на Мънсън – маса, която тя създава за известната изложба на Марсиа Тъкър – „Лоши момичета“ открита през 1994 година в New Museum. От кукли и четки за коса до секс играчки и маски, инсталацията изследва как розовото е вграденото в женската субективност от капитализма, често с нелепи резултати. Всички харесаха изложбата, като започнеш от групи млади момичета до мъже колекционери, подкрепяйки нейното послание.
4. Timothy Taylor
Timothy Taylor, Лондон представя боядисани бронзово произведения на базирания в Бруклин художник Еди Мартинес, който постига съблазнителен баланс между деликатност и жизнерадостност. Творбите на Мартинес са изкусителен микс от скулптура и живопис. Продават се като топъл хляб, като за първите няколко часа се продадоха 6 броя с цени между 12 000 и 16 0000 долара.
За тези, които предпочитат по-големи мащаби има и голяма творба в парка за скулптури на панаира, която се продава за 120 000 долара.
5. Peres Project
Освен Пареньо, друг художник, който е в устата на хората тази седмица в Лондон е американският художник Дона Хуанка, която има самостоятелна изложба в Zabludowicz Collection и също участва в арт фондацията на Дейвид Робъртс наименувана „Потоци от топло непостоянство“.
Много е казано относно използването на голи жени в изпълненията и инсталациите на Хуанка. На щанда на Berlin gallery, нейните картини заемат централно място, доказващи нейния изобразителен талант, използвайки текстури и цвят, за да създаде многопластови и съблазняващи композиции, чиито цени варират между 15 000 и 60 000 долара.
6. Галерия Lisson
Щандът на Lisson хваща окото с огромна творба на Аниш Капур с големина колкото къща (3,6 метра). Цената за този размер е 4,6 милиона долара.
Останалите произведения в галерията са по-малко монументални, но също толкова привлекателни (например картината на Сюзан Хилер – Pink Painting (1984-87), която се продаде след силно наддаване.). За феновете на скулптурата бяха изложени Sofa in Black на Ай Вейвей, Black sun(2016) на Педро Райес и серия от скорошни работи на Райан Гандер.
7. Kamel Mennour
Огромни камбани лежат разбити на щанда на Kamel Mennour, които организират соло презентация на работата на художника с френско-марокански произход Латифа Ехакч.
Камбаните, които са истински и взети от църкви, изобразяват руините на разкъсваните от войните градове и говорят за рехабилитация на паметта във времето. Като съзерцателен фон има поредица от картини на платна с черни маслени бои, зад чиито единствен черен цвят могат да се видят пластове с по-светъл цвят.
8. Anhony Reynolds
Иконични фотографии на семейството на Ричард Билингам – баща алкохолик и затлъстялата му майка – са сърцето на презентацията на Anthony Reynold`s в новата секция на панаира наречена „Деветдесетте“.
Секцията е курирана от живеещият в Женева Николас Трембли и поглежда назад към значителни гелерийни изложби от деветдесетте. Фотографиите на Билингам „Смехът на Рей“, които са били включени в изложбата „Sensation” в кралската академия в Лондон през 1997 година са изненадващо свежи и блестящи две десетилетия по-късно.
9. ShanghArt
В галерия ShanghArt има соло презентация на интересните творби на живеещият в Пекин художник Оянг Чун. Неговите картини изучават темите за психическата нестабилност (той е отгледан в близост до лудница в Пекин), а в центъра на пода се намира „Infinity Column”- деликатно подредена кула с предмети от ежендевието.
10. Sprüth Magers
Сред малката селекция от художници на щанда на Sprüth Magers се открояват картините, рисунките и скулпторите на британския художник Гари Хюм.
Новите произведения играят винтидж теми, сред които са скулптурата на „Снежен човек“ (тази е по-блестяща отколкото по-старите версии) и абстрактни емайлирани рисунки в приглушени цветове. Нокаутът на този щанд е серия от малки голи тела от дървени въглища, които показват майсторството на Хюм в линиите и формите.
Други новини от тази категория
Седмо издание на международния фестивал за дизайн МЕЛБА
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!