Галерия "Сезони" предтавя изложбата "Хроники" на Цветослав Христов - Цупи до края на месеца. Ето какво каза проф. Ангел Станев за експозицията, кояо се откри вчера:
Няколко думи
Имали сме много разговори с Цветослав Христов, за светлините и сенките, за дърветата, за клонките и листата, за зелената пролетна трева, за падащите листа, за Иван Лазаров, за скулптурата, за културата, за нейното отсъствие, за Дебелянов и неговата изключителна способност, за Майстора, как не осмисляме важността им!
Галин Малакчиев – отсъствието на негови скулптури в публичното пространство. Това, че Древния Египет, от преди 5 хиляди години дава най-високи образци на скулптурата – и ние не се трогваме, не се вълнуваме от огромното богатство! Не си позволявам да навлизам словесно, гласно в този свят, съществуващ и при цялата човешка несигурност – е толкова ценен, че не може да бъде назован.
Гледайки скулптурите на Цветослав Христсов, имайки предвид казаното, недоизказаното, неназованото, може би ще се получи – част от докосването. Това е...
проф. Ангел Станев
Летописът или хрониката (на латински: chronica, от гръцки χρονικά, от χρόνος, хронос, "време") може да са ви в речника Това е основно жанрово историческо произведение, особено характерен за големите култури.
Тук не става въпрос за подобно определение. Аз проследявам период от време, като събитията са подредени в хронологичен ред. При следването на хронологията са се наложили поне два различни модела: година по година или доминиране на пластични образи след образи. (доминанти по доминанти); вторият модел е характерен с опит за излизане от модела. При първия модел е желателно да се разграничава "познатото" „видимото”, като традиция и случая, става дума за повествование, подредено по години, от „невидимото”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар