Изложбата "Да умреш от смях" е първата курирана тематична изложба, включена в рамките на Международното биенале на хумора и сатирата в изкуството от първото му издание досега. Темата на Биеналето „Да се смееш в лицето на …“ е вдъхновила общо 750 автори от 78 държави, които изпратиха 1308 творби за участие в изложбите (464 карикатури, 813 произведения на съвременно изкуство и 31 творби за кураторската изложба). Двете експозиции могат да бъдат видяни до 30 септември в Габрово.
Повърхностният прочит на заглавието "Да умреш от смях" може да се окаже подвеждащ за онези, които са склонни да свързват смеха със зала криви огледала. Затова е важно да се подчертае идеята на куратора Марко Стаменкович от Сърбия. А тя е опит за представяне на предполагаемо противоположни и несъвместими неща в една обща картина, събуждаща твърде различни възприятия у зрителя. Изложбата, включваща 27 автори от 19 държави, се занимава именно с исторически и културно разнообразни взаимодействия на явленията хумор и човешката смъртност.
Тук хуморът се разбира като средство за придобиване на знание, а не единствено за постигане и изразяване на удоволствие; той може да преобърне надолу с главата здравия разум, в съответствие с преобръщането на рационалността, да ни предаде нов „урок по различие“ на човечеството като сложна система от мисли, вярвания, ритуали и бит.
Кой e Марко Стаменкович? Роден и израсъл в южна Сърбия, Стаменкович е историк в областта на изкуствата, чиито интереси гравитират около политическата рационалност на създаването на изображения и визуалната комуникация в глобалния контекст. През последното десетилетие той работи главно в сферата на съвременните визуални изкуства като куратор, критик, писател и лектор с фокус върху пресечната точка на визуалното мислене със социалните теории, политическите философии и културните практики на потиснатите.Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Добавете коментар