В средата на XIX век, колекцията от тази къща е закупена от Николай I. Така няколко картини на Тициан в крайна сметка се оказват в Ермитажа, откъдето през 1920 г. вече в музея Пушкин се намира платното: "Ecce Homo“, което в момента се реставрира. Що се отнася до "Тобиас и ангела", то през 20те години на ХХ век. то преминава в ръцете на парижкия дилър на изкуство Рене Жимпел, който малко преди Втората световна война, скрива колекцията си в лондонски гараж, където с голяма трудност синовете му я намерили.
Фактът, че под изглеждащия оригинален образ е намерен друг е доказан през 1948 г. с рентгенови лъчи. Възстановяването започва през 80-те години на миналия век. Скоро след приключването на двадесетгодишната реставрация на първото изображение, картината е представена в ретроспекцията на Тициан в Прадо през 2003 г., както и на изложбата "Недовършено. Мислите стават видими ", която през 2016 г. откри Метрополитен Бройер - новото пространство на известния музей в Ню Йорк. Сегашният собственик решава да предостави "Портрет на дама с дъщеря си“ от Тициан в дългосрочна експозиция. Като професионален реставратор на картини на стари майстори той прекарва 20 години, за да разкрие пред света първоначалната идея на Тициан и за него появата на един такъв шедьовър в Къщата на Рубенс е съвсем естествена. Антонис Ван Дайк, най-известния ученик на Рубенс, чийто творби също се намират в музея в Антверпен е почитал венецианския майстор и се е вдъхновявал от произведенията му, а учените смятат, че вероятността той да е виждал "Свети Тобиас и ангела" в Palazzo Barbarigo е доста голяма.
Кметът на Антверпен Барт де Вевер заяви, че програмата за сътрудничество с частни колекционери, в действителност, в момента е единственият възможен начин за много европейски музеи да получат произведения на изкуството на такова ниво. Обикновено такива произведения се появяват на пазара изключително рядко и са твърде скъпи.
В допълнение към Тициан, в Къщата на Рубенс може да се види принадлежащата на Дейвид Бауи композиция на Тинторето олтар с образа на Света Екатерина, която бе продадена в Сотбис през ноември миналата година. Новият собственик непосредствено след покупката й за 190 000 паунда обяви намерението си да я прехвърли на музея в Антверпен.
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Историята на Grand Palais в пет исторически изложби
Добавете коментар