Чрез този проект, повече от хиляда произведения, създадени между 1910 и 1983 г., с изключение на акварели и рисунки, вече са достъпни на английски, испански, каталонски и френски език на интернет страницата на фонда.
Интернет ресурсът стана един от първите по рода си. Това е преди всичко "проект за идентификация", чиято задача е "да установи с пълна сигурност" авторството на всяко платно, включено в него, отбелязва фондът. Каталогът ще бъде непрекъснато актуализиран и разширяван. За образец в подготовката му са взети недигални каталози - на Хуан Миро и Уилям Търнър.
Първата част от каталога на Дали, която включва произведения от 1910 г. (когато е бил само шест годишен) до 1929 г., е публикувана в интернет през годината на 100-годишнината на художника през 2004 г. Петата и последна част - 233 по-късни произведения, създадени от 1965 до 1983 г., са публикувани през декември 2017 г.
Работата по проекта е осъществена съвместно с музея "Дали" в Санкт Петербург (Флорида), Центърът за изящни изкуства на кралица София и Центъра Помпиду в Париж. Освен това музеят в Ротердам - ван Бенинген помага за търсене на произведения в частни колекции.
Новата публикация не само ще помогне на учените и на обществеността да подобрят знанията си за еволюцията на картините на Дали, но и ще послужи като гаранция за пазара на изкуството що се отнася до автентичността на произведенията. Сега фондът се занимава с каталогизиране на графики и скулптури на Дали - изучаването на тези две области на работата му се усложнява от широкото разпространение на фалшификати. Публикуването на първата част на каталога със скулптури е планирано за края на 2018 г.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар