Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк ще разгледа впечатляващите бетонни строежи на бивша Югославия и смелите визии за градско планиране, създадени по време на комунистическите години, в изложба, откриваща се това лято. „Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948–1980“ ще представи примери за отличителния стил, възникнал в държавата, която заема балканския регион в централна и югоизточна Европа през по-голямата част на ХХти век.
Изложението ще събере над 400 рисунки, модели, снимки и филмови клипове, показващи най-впечатляващата архитектура в региона, планирана и построена по време на по-късните години от съществуването на Югославия.
„Архитектурата, която се появи през този период - от небостъргачите „международен стил“ до бруталните „социални кондензатори“ е проява на радикалния плурализъм, хибридност и идеализъм, които характеризират самата югославска държава", казва се в изявление на MoMA.
Югославия предоставя уникална точка за изучаване поради своята скорошна бурна история. Първоначално страната се формира след Първата световна война като кралство на сърбите, хърватите и словенците, след като територии загубени от австро-унгарската империя се сливат с Кралство Сърбия.
През 1929 г. е преименувано на Кралство Югославия, тогава монархията е премахната след Втората световна война и е основано комунистическото правителство. Това стимулира много от монументалните строителни проекти и огромните утопични градски планове, подобни на тези в Съветския съюз през същия период. В Югославия, архитектите като Богдан Богданович, Юрай Нейдхард, Светлана Кана Радевич, Едвард Равникар, Венцеслав Рихтер и Милица Штерич се очертават като важни фигури и всички присъстват в изложбата на МоМА.
Сред примерите за забележителни проекти, предоставени от музея, се включват скулптурния интериор на Бялата джамия в селска Босна, възстановяването на Скопие след земетресението въз основа на метаболитния дизайн на Кензо Танге и новият град на Нови Белград (големите жилищни блокове и граждански сгради).
Икономическата и политическата криза през 80-те години на миналия век предизвика разпадането на държавата, което довежда до югославските войни в началото на 90-те години. Но днес, примери за архитектура все още могат да бъдат намерени в Хърватия, Словения, Босна и Херцеговина, Сърбия, Черна гора и Македония - всички преди това част от държавата.
С изложбата MoMA има за цел да представи „изключителната строителна работа на водещите архитекти на социалистическа Югославия на международната аудитория за първи път“.
„Toward a Concrete Utopia“ се организира от главния архитект и дизайнер-куратор на MoMA Мартино Стиерли, куратор-асистентката Анна Катс и гостуващият куратор Владимир Кулич и ще продължи от 15 юли 2018 г. до 13 януари 2019 г.
Сред текущите изложби на MoMA е "Is Fashion Modern?“, която завършва на 28 януари 2018 г., а през май музеят ще отвори презентация на фантастичните модели на градове от Бодис Исек Кингелез. Друга изложба, която очакваме с нетърпение в Ню Йорк е на небесните тела на Мет, изследваща връзките между модата и католицизма, която започва през май 2018 г.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар