НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Видео с горящи кокошки, извадено от изложбата в Лион (20.03.2018)
 Алжирският художник ситуиран в Париж - Адел Абдесемед изтегли видеоклипа си с горящи кокошки от изложбата си в MAC Лион, след критики в социалните медии.

Озаглавено Printemps (2013) и показвано на три стени, смущаващото видео показва пилета, окачени на стена с вързани кака, правейки клатещи се движения, когато до перата им се докоснат до пламтящия огън. То е направено в Мароко от екип от специалисти по специални ефекти и според изявлението на музея, кокошките са били подложени на въздействието на пламъци само за три секунди и под строгия контрол на технически лица и художника, за да избегнат страданията". Абдесемед описва Printemps като "алегория към цялото насилие", особено това, което се налага върху животни.

Ден след откриването на изложбата „L'antidote“ (до 8 юли), активист по правата на животните заклеймиха творбата в Twitter и бяха последвани от още потребители в социалните медии през уикенда. Абдесемед и MAC Лион решиха да изтеглят видеоклипа от изложбата му в сряда, 14 март.

„Решението бе взето от Адел, за да успокои ситуацията – аз никога не бих го взел сам, защото това би било цензура“  казва Тиери Распейл, директорът на MAC Лион, добавяйки, че някои от туитовете са били расистки. „Адел иска да покаже, че не е „убиец художник“, за какъвто е обвиняван и че е хуманен, а също и да накара хората да гледат изложбата, а не да предизвиква противоречия.“

Това не е първият път, когато провокативният художник е порицаван за използване на насилие в творбите си. Институтът за изкуство в Сан Франциско отмени изложбата му „Don`t Trust Me” през 2008 г., след като посетителите се оплакаха от шест видеоклипа с животни, които били заклани с чук. Неговата скулптура „Coup de tête (Headbutt)“ на футболиста Зинадин Зидан, който изблъсква Марко Матераци, бе оттеглена от изложбата му в „Mathaf“ в Доха през 2013 г.

Защо Абдесемед и MAC Лион поемат риска да покажат друго насилствено видео с животни? „Ние поехме риска заедно“, казва Распейл. „Видеото е направено по време на Арабската пролет и е жест, метафора за това как тя се превърна в насилие. Адел е един от редките художници, който е посланик срещу жестокостта в света и слага пръста в раната на това, което обществото не иска да види“.

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!