Изложбата „Толкин: Създателя на Средната земя“ (1 юни-28 октомври) включва и непоказвани творби на писателя, включително Linquë Súrissë (1960), рисунка със заглавие на елфски език, разработен от самия Толкин, което се превежда като „Трева върху вятър". Макар Толкин да умира през 1973 г., "Хобит", която е публикувана за пръв път през 1937 г., продължава да бъде публикувана без прекъсване.
Проектите на Толкин за корици - подвързии и илюстрациите му за детски приказки също са включени в изложбата. Едно от най-необичайните открития е страница от скицника на писателя, съдържаща две картини, озаглавени „Тук (когато не искате да си тръгнете оттук)“ и „Там (на едно вълнуващо място)“, и двете са създадени през 1914 г.
"Живите абстрактни картини, озаглавени" Тук“ и „Там", показват Толкин като млад студент в Оксфорд, който намира собствения си артистичен глас", казва Катрин МакИлвайн, архивист на библиотеката и творчеството на Толкин и куратор на изложбата. "Те показват, че той започва да рисува, не само това, което може да види, но това, което може да си представи."
Експозицията също така се фокусира върху знанията на Толкин по староанглийски език (той е професор по английски език и литература в университета в Оксфорд от 1945 до 1959 г.). Ще могат да бъдат видяни ръкописи на "Хобит" и оригиналните ръкописи на на не по-малко известната трилогия - "Властелинът на пръстените".
Толкинския изследовател Том Шипий, професор в университета в Сейнт Луис, казва, че картините и рисунките на Толкин представляват значително количество материал. "Има цяла книга с тях, наречена „Картини от Дж. Р. Р. Толкин“, и те формират основата за оригиналната корица на "Хобит". Но след като видях каталога за изложбата на Бодлиевата библиотека, смятам че тя е много амбициозна и впечатляваща. Те очевидно имат много материал, който никога не е бил показан, както ръкописи, така и произведения на изкуството ", казва той.
Експонатите са почти изцяло от архива на Толкин в библиотеката, дарени на институцията през 1979 г. Там се помещава най-голямата колекция от ръкописи и рисунки на Толкин в целия свят. Други са взети назаем от колекцията "Толкин" в университета "Маркет" в Милуоки и частни колекции.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар