НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Виенска изложба ще изследва Амедео Модилиани заедно с Пикасо (15.05.2018)
 Цените на Амедео Модилиани преминават в стратосферата - една от голите му картини се продeде с цена от 157 млн. долара в Ню Йорк  този понеделник в Сотбис. За това през 2020 г. музеят „Албертина“ във Виена ще се опита да репозиционира италианския художник, който е по-популярен отколко критикуван, като смел иноватор и равен на Пабло Пикасо.

„Modigliani-Picasso: The Primitivist Revolution“ ще съвпадне със стогодишнината на Модилиани през есента на 2020 г. и представя двамата художници като приятели пътешественици по отделните пътеки в авангардното движение.

„Изложбата отразява ролята на Модилиани във връзка с нещо, което е било изобретено през 1905-1910 и което се нарича примитивизъм“, казва Марк Рестелини, френският експерт по Модилиани, който организира изложбата. Рестелини е учен, който е водил битката за разкриването на фалшификатите на Модилиани и е основател на вече затворената парижка „Пинакотека“. Той също така е автор на нов каталог-резоне на Модилиани, който се очаква да бъде публикуван следващата година.

Виенската изложба ще погледне отвъд бохемската митология на художника. Рестелини разказва: „Двамата художници, които са най-свързани с примитивизма, са Пикасо с „Госпожиците от Авиньон“ и създаването на кубизма и Модилиани с кариатидните си фигури (женски статуи, служещи за подпора/украса на сграда) и изваяни глави.

„Да чуя, че Пикасо е повлиян от Модилиани, за мен беше голяма изненада“, споделя Рестелини. „Модилиани е бил млад и по-малко известен. Пикасо вече е бил на върха, създал е „Госпожиците от Авиньон“ (1907) и е бил богат. Но взаимоотношенията между двамата художници не са това, което си мислим. Това не са майсторът и ученика.“

Всъщност Рестилини смята, че Модилиани не харесва кубизма, който Пикасо е „изобретил чрез примитивизма“. И все пак в Париж през 1910 г. Модилиани се смята за авангарден художник и този период между 1908 и 1920 г., когато двамата художници са в един и същ град, гледат работата на другия и всеки носи собствената си визия за примитивизма може да наричем примитивистична революция .

Изложбата от около 100 творби ще включва и произведения от Матис и Бранкузи – „ансамбъл от художници, които са работили върху това понятие за примитивизма“, казва Рестелини. „Всички те го изоставят по-късно, освен  Модилиани, който до остатъка от живота си следва идеята за маската, за лицето без очи и препратките към примитивни фигури.“

Днес терминът „примитивизъм“ е натоварен с политически конфликти, които със сигурност ще се появят във Виена. И все пак Рестелини проследява произхода на изложените творби до разкошна и противоречива изложба организирана от Уилям Рубин в музея за модерноно изкуство в Ню Йорк през 1984 г. („Primitivism in 20th Century Art: Affinity of the Tribal and the Modern“) „Ако преосмислим примитивизма през очите на Пикасо и Модилани, можем да открием неща, които Рубин никога не е открил там. Имаме две фигури, които ще получат цялостно преразглеждане.“

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!