Картината на Репин изобразява Иван Грозни, който е прегърнал окървавения си син Царевич Иван, след като го убива през 1581 г. „Платното е разкъсано на три места в централната част на произведението върху фигурата на Царевич“, макар че за щастие, според изявлението на Третяковската галерия, „най-важната част - лицата и ръцете на царя и Царевич - не са повредени.
Руското министерство на вътрешните работи заяви в изявление в събота, че нападателят е бил задържан, но името му не беше обявено. Следващите медийни изявления го идентифицират като 37-годишният Игор Подпорин от град Воронеж. Във видео с неговото признание, публикувано от полицията по-късно през деня, той каза: „Дойдох да видя [картината]. Дойдох в осем вечерта, а после исках да отида в стола. Изпих 100 грама водка. Аз не пия водка и тя ме обърка.“
Някои предполагат, че Подпорин се противопоставя на съдържанието на картината. Иван Грозни е противоречива фигура в руската история, а негативното изобразяване на царе повишава напрежението, докато 100-годишнината от убийството на Николай II и семейството му, които са канонизирани като светци от Руската православна църква наближава през юли. И двамата, министърът на културата Владимир Медински и президентът Владимир Путин са изразявали мнението, че Иван Грозни далеч не е ужасен човек и е бил обект на негативна PR кампания от страна на западните сили. Путин каза през 2017 г. - „ все още не знаем дали той е убил сина си или не“. Паметник, почитащ Иван Грозни, е поставен в град Орел през 2016 г. с подкрепата на местната власт.
Василий Бойко-Велики, млечен магнат, който е част от отцепническа фундаменталистка руска православна група вярва, че Цар Иван е направил Русия велика и през последните години води кампания картината да бъде премахната от галерията. В интервю за вестник „Комсомолская правда“ той нарича Репин „болшевик“, който иска да омаловажи царя и казва, че ще плати за адвокат на Подпорин.
„Иван Грозни и неговия син Иван“ и преди е била вандализирана през 1913 г. от психически болен иконописец. Тогава Репин все още е жив и работи по възстановяването й. Този път Третяковската галерия, извиква най-добрите руски реставратори да консултират за картината, която е свалена и извадена от повредената рамка. Боята е събрана в стъклени буркани.
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Кристис пуска на търг Маймуната балон (Синя) на Джеф Куунс
Добавете коментар