Никое от произведенията не е подписано - както е обичайно през последните години за Банкси, но експертите смятат, че те са истински. Най-критичният графит е свързан с тежката политика на Франция срещу мигрантите. В Париж през последните три години са съборени близо 40 нелегални лагера, а президентът Емануел Макрон обяви, че градът няма да се превърне в магнит за бежанците. В стенописът чернокожо момиче рисува розов тапет над свастика на стената до спалния си чувал и плюшено мече в опит да направи по-уютно мястото си на тротоара. Изображението се намира на стена в северен Париж, близо до официален бежански приют, който беше затворен през март въпреки протестите на кмета на социалистите Анна Хидалго. Оттогава около 2000 мигранти, включително деца и тийнейджъри, спят на улицата около каналите и под магистралните мостове. Дори в неделя имаше мигранти, които спят до творбата.
Художникът, който все още не е потвърдил, че произведенията са негови в Инстаграм, отдавна е поддръжник на бежанската кауза. Той често пътува, за да прави политически изявления с изкуството си за всичко, от Брекзит до съдбата на палестинците. През 2015 г. той нарисува стенопис в края на лагера "Джунглата" в Кале, построен от мигранти, които се опитват да стигнат до Великобритания, който вече е разрушен от властите.
Специалистът по история на изкуството и експерт по уличното изкуство Пол Арден каза пред АФП, че стенописите в Париж са в стила на Банкси. "Цветът, линията, обектът и начина, по който той е адаптирал образите... всичко сочи, че те са в стилът на Банкси.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар