„... Климатът на общността бил толкова важен за живота на тези художници, поети, джаз музиканти, писатели, които по щастлива случайност се срещат на едно място“ - пише Иля Кабаков за Москва, като има предвид и атмосферата в ателието си. През 1989 г. художникът отива да работи в чужбина, братството се разпада, неиздържайки на изпитанието на свободата и конкуренцията, както признават всички свидетели и участници. Но ателието запазва своята привлекателност и атмосфера - с благословията на Иля Кабаков в него се разполага Института за проблеми в съвременното изкуство под ръководството на Йосиф Бакщейн.
"Решихме да прехвърлим ателието на Иля на Третяковската галерия, защото наистина искаме да го съхраним като място, където през 70-те и 80-те години на миналия век са се събирали художниции и са се случвали важни неща.. Защо на Галерия Третяковска? Сега тя е много променена. Разбира се, благодарение на своя директор Зелфира Трегулова, която напълно преустрои тази стара машина“ заяви Емилия Кабакова. Според нея, пространството, няма да стане мемориално и няма да бъде музей на художника Иля Кабаков, въпреки че се е предлагал такъв вариант.
В ателиетоа се планира да се направи достъпна документацията за концептуалното изкуство от 1970-1980 г., както и много книги и документи. Освен това Кабакови подаряват няколко произведения, които са се намирали там. "Оригиналите вече ги няма, но са направени авторски повторения. Това са две "бели" картини - "Човекът и къщата" и "Бердянска коса" - и инсталацията "16 въженца", те ще бъдат там за постоянно. В Третяковската галерия вече има произведения на Иля, семейството вече е дарявало някои неща, така че експозицията може да се разнообразява.
Що се отнася до изложбената програма, експозицията ще бъдат стилистично подобна на квартирните и студийни разработки. "Не е задължително произведението да се окачва на стената. Ако това е изложба на млад художник, донесете толкова картини и предмети, колкото могат да се съберат и ги нагласете - нека хората да идват и да обсъждат, да се организират вечеринки и срещи. Искаме да повторим атмосферата - разбира се, носталгична, но въпреки всичко днешна ", казва Емилия Кабакова.
Това не е първата новина за разширяването на Третяковската галерия в последните няколко месеца - преди време стана известно, че към музеят се е присъединила постройката на мецената Степан Рябушински на улица Малая Никитская и сградата на Централния дом на художника, с чиято трансформация ще се заеме лаурета на награда Pritzker - Рем Колхаас.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар