За колекционерството е изписано и изговорено много. Просто защото този феномен на проявление на човешката духовност е твърде стар. Още през Ренесанса в големите италиански градове – държави като Флоренция, Венеция, Рим е издигнат култа към античната красота и хармония, и заможни хора, а най-вече Папския двор финансират археологически разкопки и започват да събират артефактите в колекции. Живописта и скулптурата са в разцвета си, меценатствани от големи и богати родове като Медичи, Сфорца, Боргезе, кардинал Гримани …
Именно за това е събитие, че една от най-старите италиански колекции - колекцията Гримани от гръцка и римска скулптура ще се върне през май във венецианското палацо, което напуска преди 430 години. Кардинал Джовани Гримани е страстен и отдаден колекционер на антики, разполагащ с агенти, които му носят най-добрите археологически находки от цяла Италия и венецианските територии на Източното Средиземноморие, където по-късната римска империя съществува. Той имал 200 статуи в главната галерия на Палацо Гримани, близо до Кампо Санта Мария Формоза и показвал най-изящните си произведения, в единство с театралната архитектура.
След като Гримани дарява по-голямата част от колекцията си на Венецианската република през 1587 г., тя се превръща в ядрото на Археологическия музей на площад Сан Марко. Там той е представен според съвременните музейни правила, вместо да бъде представен като въплъщение на класическата красота, която се изучава така жадно в времето на Гримани.
Сега според ново решение колекцията ще остане в двореца за който е създадена за около две години, докато таванът на входната зала на музея е възстановен; Изложбеният проект на стойност € 484 000 се финансира от американската организация с нестопанска цел Venetian Heritage.
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Двоен портрет на Рубенс и Ван Дайк, открит 45 години след кражба
Добавете коментар