"Ние създаваме прецеденти, да бъдем първи е нашият стил", казва Пиотровски. "Идеята на проекта е да очертае влиянието на един съвременен художник върху универсалния музей - като пазител на световната култура".
„Завръщането на блудния син“ от Рембранд е вдъхновено от притчата и е в постоянната експозиция в Ермитажа като главен шедьовър на музея. Работата е централната тема на инсталацията, създадена за павилиона от известния руски режисьор Александър Сокуров, изобразяваща както една от известните зали на музея, така и студиото на художника, което гледа към „сътресенията и войните около съвременния свят“. Художникът Александър Шишкин-Хокусай също е поканен да участва - неговото предложение е вдъхновено от фламандското училище и „посветено на сложните механизми в Зимния дворец като известния часовник паун”.
Пиотровски казва, че "интригата ще продължи до откриването", тъй като останалите художници, участващи в руския павилион, ще бъдат разкрити в началото на май.
Две други големи художествени институции в Москва, Третяковската галерия и Музея на Пушкин, също ще се появяват на тазгодишното Биенале. Пушкинския музей, заедно с Фондация "Стела Арт", представя изложба в църквата "Сан Франтин", наречена "В края живее началото". В експозицията присъстват театралния режисьор Дмитрий Кримов, покойният италиански художник Емилио Ведова и Тинторето.
През тази година България също ще присъства на Венецианското биенале, за пръв път от 2011 г. Победител в конкурса на Министерството на културата за българско участие в 58-ото издание на Международната изложба за изкуство, е инсталацията "Как живеем" с куратор Вера Млечевска и автори Рада Букова и Лазар Лютаков.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар