Един от най-известните британски художници миналата година влезе в книгите с рекорди, когато неговият “Портрет на художник” (“Басейн с две фигури”) (1972) се продаде в Кристис в Ню Йорк за рекордните $ 80 млн. ($ 90.3 млн. с данъците), което го прави най-скъпия жив художник на търг.
Тогава Хокни заяви „Мислех, че картината е доста успешна, беше в изложба в Ню Йорк и я продадохме. Направих около 12 картини с басейн, не са много. Други хора щяха да ги изхвърлят.“
В текст за списание "Тайм" Едуин Бекер, ръководител на изложбите в музея на Ван Гог в Амстердам, отбелязва значението на настоящата изложба на Хокни в холандската институция: „Хокни-Ван Гог: Радостта от природата“ (до 26 май). „Хокни винаги е бил вдъхновен от широка гама от известни художници, а сега за първи път неговата работа се показва паралелно с тази на една от неговите музи, Винсент ван Гог“, казва Бекер.
Бекер изтъква и пионерската употреба от Хокни на iPad, като добавя „уникално чувство за спонтанност към неговите очарователни творби“. За Хокни iPad е изцяло нова среда. "Бях един от първите, които получиха iPad", спомня си той. – „Веднага след като излязоха в Калифорния, имах един, изпратен до Бридлингтън и експериментирах с него в продължение на шест месеца и тогава имах доста добри резултати.
„Опитах всяка четка на приложението и след това осъзнах, че мога да направя „Пристигането на пролетта” през 2011 г. на iPad и нарисувах около 90 рисунки.
В контраст с Хокни, родената във Венецуела Лучита Хуртадо, която е единственият друг визуален артист, който е обявен от списание „Тайм“, никога не е продавала произведение на търг и на 98 години ще има първата си самостоятелна изложба в Лондон следващия месец. Това ще бъде последвано от проучване в Museo Tamayo в Мексико Сити през 2020 година.
Пишещият за „Тайм“ Ханс Улрих Обрист и артистичен директор на галерии “Serpentine”, където Хуртадо представя своята изложба, казва: "Почитана от много художници, Лучита е била свързана чрез приятелство и семейно с конкретни движения като сюрреализъм, динатон и магическия реализъм, но тя запазва уникалната си практика за себе си, като рядко излагай работата си. Сега, на 98-годишна възраст, Лучита най-накрая получава вниманието, което отдавна заслужава.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар