За изненада платното бе продадено два дена преди търга,, Марк Лабарба обяви, че купувачът е чуждестранен колекционер, а картината скоро ще напусне Франция. Възможно е частната продажба да се дължи на факта, че много хора са изявили желание да се борят за „Убийството на Олоферн от Юдит“, което предизвика още по-разгорещени дебати сред експертите за авторството на Караваджо.
Първата картина с този сюжет е изпълнена от художника в Рим през 1599 г. и сега се съхранява в римския дворец Барберини. Известно е и, че друга картина със същата тема е рисувана от Караваджо по-късно в Неапол, а след това е собственост на холандския художник и търговец Луи Финсън. Той прави копие на работата на Караваджо, придобита по-късно от италианската банка Intesa.
Следите на оригинала са загубени през 17 век в Холандия, а специалистът по холандския майстор – Ерик Тюркен е сигурен, че е бил открит на таван във Франция през 2014 г.
След откриването на творбата френските власти наложиха забрана за износ на произведението, като се позоваха на значението му за света на изкуството и необходимостта от „пълно разследване“. На пресконференция през февруари беше обявено, че картината ще бъде продадена на търг през юни, където се очакваше да донесе до 150 милиона евро, но мистериозен купувач, описан като "някой близък до важен музей" изпревари всички останали.
Кой точно е купил картината, все още не се разкрива. Въпреки това, купувачът скоро ще може да разкаже за себе си и за новата придобивка, която планира да заеме на един „важен музей”.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар