Изложбата, разделена на девет „глави“, ще изследва „тясната връзка между текст и образ в основата на изкуството на Матис, предлагайки уникален прочит на неговата работа“, твърдят от галерията. Много от произведенията ще бъдат заети от Musée national d’art moderne в Център Помпиду, включително Tête blanche et rose (1914), която отразява кубистките иновации на Матис.
„В допълнение към това ядро, обхващащо в цялост кариерата на Матис, има изключителни произведения заети от двата музея на Матис във Франция в Като Камбрези и Ница“, се казва в изявление от галерията.
Други заети картини ще дойдат от музея на Гренобъл. „Щедростта на семейството на художника и частните колекционери дават възможност да се показват значими творби, някои от които не са виждани във Франция след голямата ретроспектива посветена на Матис през 1970 г. в Гран Пале“, се добавя в изявлението.
Текстовият елемент е в основата на изложбата. През 1947 г. Матис създава "Джаз", книга, съдържаща изрязани от хартия колажи (декупаж), наред с философските му размисли и калиграфски бележки. „Литературният аспект поема нов обрат от 30-те години на миналия век, когато Матис започва работа съсредоточена върху илюстрираната книга "Стиховете на Маларме", която се представя в някои емблематични картини от този период като "La Verdure" (1935-1943 г., Ница, музей Матис) ", казва галерията.
Документаен филм, който отразява пътуванията на Матис също ще бъде публикуван в началото на тази година. "Chasing Light, the Voyages of Matisse", копродуциран от Център Помпиду и базираните в Париж "Nocturnes Productions", изследват как пътешествията на художника до Корсика, Алжир, Мароко и Полинезия оформят визията му.
Пътуването до Таити, направено на 60-годишна възраст през 1930 г., е значимо, тъй като вдъхновява известните изрязани произведения, изработени от боядисана хартия, използвайки само чифт ножици. Таитянска тапа, дреха от кора, украсена с геометрични дизайни и покривки, известни като tifaifai, подхранват този аспект на неговото изкуство. "Има твърде много неща за виждане ... понякога усещам, че престоят ми на Таити е възбудил въображението ми."
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар