Музеят „Виктория и Албърт“ в Лондон откри изложба, посветена на кимоното – традиционна японска дреха, която има почти ритуална стойност в Страната на изгряващото слънце. „Кимоно: Киото до модния подиум“ проследява пътешествието на кимоното от 16-ти век до наши дни. Най-старото кимоно в експозицията е от 1660 г. Изложени са много известни кимона от попкултурата, например домашната дреха на Фреди Меркюри – вокалист на легендарната британска рок група „Куин“. Подчертано женственото облекло предполага, че музикантът е предизвиквал стереотипите за пол и сексуалност с избора си на кимоно.
Анна Джаксън – куратор на изложбата: „Имаме кимоно, принадлежало на Фреди Меркюри, който го е носил повече у дома, отколкото на сцената. Не е толкова пищно, колкото сценичното му кимоно, но е много красива и женствена дреха. Имаме и ансамбъл, проектиран от Жан-Пол Готие и носен от Мадона във видеоклипа на песента ѝ Nothing Really Matters. Имаме също и забележително облекло, създадено от Аликзандър Маккуин и носено от Бьорк за корицата на нейния албум Homogenic“.
Три отделни зали документират еволюцията на емблематичната японска дреха, започвайки от Япония и следвайки нейния износ за останалия свят през 19-ти и 20-ти век. В последната секция се забелязва трансформацията на кимоното в съвременната мода и дизайна на костюми в киното и телевизията.
„В Япония някъде от късния 16-ти век кимоното е било основна дреха. Всеки е носил кимоно – мъже, жени, независимо от социалния им статут. И очевидно на по-късен етап то е станало любим тоалет на богатите – и тази тенденция е видна в музеи като „Виктория и Албърт“.
Посетителите могат да видят костюми, носени във филми – джедайска униформа и рокля от „Междузвездни войни“, самурайски тоалет от „Санджуро“ на Акира Куросава и две кимона, спечелили „Оскар“ от „Мемоарите на една гейша“. Освен това тук са още дрехи, създадени от световноизвестни дизайнери като Джон Галиано, Ив Сен Лоран и Йошики.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар