Фотографските стъклени плаки на Антип Обущаров (1888 - 1942) са съхранили образи от ежедневието в село Шипка и Казанлъшкия край от периода 1906 - 1931 г.
Плаките са били 75 години в ателието на Антип, дарени от наследниците му на етнографския музей Чирпанлиева къща към читалище "Светлина" 1906 в с. Шипка в края на 90-те години, но едва сега те са представени в изложба.
"Антип Обущаров снима живота в село Шипка – такъв какъвто го е видял в периода 1908-1931 година. Неговото ателие е на открито – цялото село с околностите. Постановъчните си фотографии Антип прави около манастира, пред училището и пощата, сградата на семинарията, или по домовете на съселяните си. Забележителни са неговите репортажи от селския живот – на нивата, в кръчмата и розоварната, на планина и река, животът – от раждането до смъртта. Снима близките си, приятели, гости на селото и манастира. През май 1925 година е принуден да заснеме труповете на убитите си близки – майка, сестра и зет – близък приятел. Участник е в двете войни, Междусъюжническата и Първата световна, като полкови фотограф към 23-ти ПШП. След 1930 г. живее в Плевен. "
Текстовете към експозицията и в албума са написани от Гинка Хаджиева, Николай Трейман, Петя Големинова и Александър Иванов.
"Очарова ме човекът и фотографът Антип с подхода си на снимане, близо до хората и тяхното всекидневие. Също несгодите и трагизмът на войната и нейното човешко лице... Той за четвърт век е натрупал огромен за времето си архив, който за съжаление е разпилян по различни причини, но най-вече от безхаберие за значимост", сподели Александър Иванов.
"Сто години назад с фотографиите на Антип Коев Обущаров" ще може да бъде разгледана до 30 април.
Галерия "Васка Емануилова" представя изложба "Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата"
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с изложба в СБХ
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Добавете коментар