Изложбата "МАЙСТОРА И КЮСТЕНДИЛСКАТА ИЗОБРАЗИТЕЛНА ШКОЛА" е посветена на 140-годишнината от рождението на класика на българското художествено изкуство Владимир Димитров (1882-1960 г.).
Авторите са пряко свързани с развитието на българското изобразително изкуство от първата половина на ХХ век.
През 1924 г. Владимир Димитров – Майстора се установява в с. Шишковци и около него спонтанно и естествено се обособява група от също така вдъхновени художници. Около Майстора се сплотяват всички кюстендилски творци. Те често му гостуват, работят заедно, беседват, учат се от него. По този начин въз основа на общи идейни и творчески принципи с тези на Майстора, без художниците да губят своята индивидуалност, израстват значими творци, които формират така наречената Кюстендилска изобразителна школа.
В изложбата, заедно с картини от кюстендилската галерия, са включени и творби от Националната художествена галерия- София и от Художествена галерия "Борис Денев".
Картините от фонда на великотърновската галерия, включени в изложбата са 13 - творби с образа на Владимир Димитров-Майстора от Васил Стоилов и Преслав Кършовски и 5 оригинални творби на големия български художник. Картините на Майстора са „Брат и сестра“, два автопортрета и два пейзажа от 30-те години на ХХ век, експонирани за първи път заедно в настоящата изложба.
Изложбата "Майстора и Кюстендилската изобразителна школа " ще бъде официално открита в 17,30 ч. на 7 юни 2022 г. и ще бъде представена пред публика от Валентин Господинов, директор на Художествена галерия „Владимир Димитров – Майстора“, Кюстендил.
Величието на Родопите: СБХ представя Симеон Николов - живопис
POSTHUMAN URBAN през погледа на четири авторки, с куратор Гергана Минкова
Проф. Иван Газдов подреди в обновената галерия в Ямбол постоянна изложба с творби, дарени на родния му град
Отбелязват 120 години от рождението на Стоян Венев в Кюстендил
Добавете коментар