От 19 октомври 2023 г. до 19 февруари 2024 г. Лувърът представя изложбата „Съкровищницата на катедралата Нотр Дам от нейния произход до Виоле-льо-Дюк“.
Залите за временни изложби в крилото на Ришельо са домакин на изложба, посветена на съкровищницата на катедралата Нотр Дам, от нейното начало до най-върховата й точка по време на Втората империя (1852–1870), благодарение на усилията на Виоле-Льо-Дюк. Съкровищницата на катедралата трябвало да бъде изцяло събрана отново след Френската революция. Днес тя е известна със забележителните реликви, които съдържа, по-специално Короната от тръни и фрагмент от Истинския кръст, първоначално съхранявани в съкровищницата на Sainte-Chapelle, но прехвърлени в нови реликварии в Нотр Дам при Наполеон I (1804–1814). Съкровищницата на катедралата е известна и с прекрасните шедьоври на френска обработка на благородни метали, събрани през деветнадесети век, по-специално тези, проектирани от Виоле-Льо Дюк по време на Втората империя, предоставящи изключително свидетелство за историята на Нотр Дам, както и за историята на Франция.
За първи път обаче изложбата се стреми да се върне назад във времето, изследвайки историята на съкровищницата преди Френската революция. Описи, исторически отчети, картини, илюминирани ръкописи, отпечатъци и други илюстрирани документи, заедно с няколко оцелели произведения, ще проследят част от дългата история на съкровищницата на Нотр Дам, започваща от епохата на Меровингите. Тя предлага бегла представа за пищност, която съперничи дори на ослепителните предмети, направени за Нотр Дам през деветнадесети век.
Включвайки приблизително сто предмета, изложбата разказва историята на съкровищницата на парижката катедрала и нейното възкресение през деветнадесети век, всички поставени в контекста на нейната вековна история. Куратори: Яник Дюран, почетен директор на Департамента за декоративни изкуства, Лувъра; Ан Дион-Тененбаум, Мишел Бимбенет-Приват и Флориан Мюние, куратори в Департамента за декоративни изкуства, Лувъра.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар