НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
7 жени художници, които трябва да познавате (08.03.2024)
В продължение на няколко десетилетия активистите насочват вниманието към неравенството между половете в света на изкуството, подчертавайки факта, че жените художници съставляват само малка част от всички художници, представени в музейни колекции и галерии.
Кураторите на музеите отговарят, като организират изложби, фокусирани върху приноса на жените художници. Най-новата такава експозиция, озаглавена "Маестри. Жени майстори 1500-1900", сътрудничество между музея на Арп в Германия и музея Тисен-Борнемиса в Мадрид, дава преглед на значими жени художници от Средновековието до модерността. Тя се открива първо в Ремаген, Германия и ще бъде там до 16 юни.
Някои от тези художници са добре известни днес, докато други са били преоткрити.
Хилдегард от Бинген (ок. 1098-1179)
Родена в знатно немско семейство, Хилдегард от Бинген става бенедиктинска монахиня. Тя е учен, писател, лечител, музикален композитор, теолог, мистик и визионер - и художник, който илюстрира собствените си ръкописи. Нейните творби изразяват религиозните й виждания, включително автопортрет на собственото й духовно пробуждане. Тя също така създава символични изображения на вселената и илюстрира космически или невидими концепции.
Хилдегард от Бинген използва всичките си сили на изразяване, за да предаде идеите си във време, когато на жените обикновено не е позволено да говорят. Нейните произведения на изкуството продължават да вдъхновяват хората, от тези, които се интересуват от християнския мистицизъм, до феминистки художници като Джуди Чикаго, която почете средновековната монахиня в нейната инсталация „The Dinner Party“.
Феде Галиция (1578-1630)
По-известна просто като Галиция, италианската художничка започва да рисува като тийнейджърка, насърчавана от баща си, който рисува миниатюри. Тя е най-известна със своите натюрморти с плодове, тогава нов жанр.Но тя рисува и религиозни мотиви и портрети. Една от най-забележителните й творби е изображение на Юдит с главата на Олоферн, популярна библейска тема. Историците на изкуството смятат, че Галиция е нарисувала себе си като Юдит.
Джована Гарцони (1600-1670)
Името на италианската барокова художничка Джована Гарцони може да не е широко известно сега, но по нейно време работата й е била толкова популярна, че биограф от 18-ти век пише, че тя може да получи „всяка цена, която поиска“ за картините си.
Една от първите жени художници, които рисуват натюрморти, Гарцони развива кариерата си с „интензивност“, според музея Гети в Лос Анджелис. Една от най-ранните й творби, калиграфска книга от 1625 г., включва главни букви, украсени с плодове, цветя, птици и насекоми. Тези мотиви стават неин специалитет, рисувани прецизно с темпера и акварел. Няколко членове на семейство Медичи поръчват ботанически и зоологически творби на Гарцони, а тя също рисува религиозни, митологични и алегорични мотиви.
Гарцони също рисува портрети и й се приписва създаването на първата известна европейска портретна миниатюра на черен човек, етиопския принц Зага Христос, който може да е поръчал тази творба.
Мадалена Корвина (1607-1664)
Една от съвременниците на Гарцони е Мадалена Корвина, също италианска художничка на портрети и натюрморти, сред чиито покровители е семейство Медичи. Специализирала е в миниатюрни портрети, а също така е правила гравюри.
Елизабет Луиз Виже Льо Брун (1755-1842)
Известна също като Мадам Льо Брюн, Елизабет Луиз Виже Льо Брюн е предпочитаният портретист на френската кралица Мария Антоанета. Тя създава едни от най-известните портрети на френската аристокрация. Това обаче означаве, че бягството й от френската революция е задължително.
По време на изгнанието си Льо Брун прекарва време в Италия, Русия, Германия и Англия. Тя продължава да работи като портретист, получавайки поръчки от членове на европейското благородство, като се фокусира особено върху портрети на жени и деца.
Нейното нарушаване на нормите в жанра - например като дава на обектите си приветствени жестове или леко отворени усти - е скандално по онова време, но бързо се налага като собствен стил.
Мери Касат (1844-1926)
Единствената американка сред импресионистите, Мери Касат също е една от малкото жени. Въпреки тази професионална чест, тя не може да постигне същото като нейните колеги мъже, затова насочва вниманието си към света на жените и децата.
Соня Делоне (1885-1979)
Колоритните абстрактни композиции на Соня Делоне са директно вдъхновени от традиционните юргани, които е виждала през детството си в днешна Украйна.
Делоне прекарва по-голямата част от живота си в Париж, разширявайки репертоара си, за да включва текстил, мода и сценография, и създава успешен бизнес.
Въпреки че често е била засенчена от работата на съпруга си, колегата художник-модернист Робърт Делоне, през 1964 г. тя става първата жива жена, която има самостоятелна ретроспекция в Лувъра в Париж.
Други новини от тази категория
Sotheby’s ще проведе първия търговски търг в Саудитска Арабия през февруари
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Коментари | 0 коментара
Добавете коментар
Добавете коментар
Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!