НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Бащата на оптичното изкуство: Кой е Виктор Вазарели (22.11.2024)
Привидно движещи се фигури, изпъкнали сфери и вибриращи цветове са първите асоциации, които характеризират очарователното творчество на Виктор Вазарели. Роден през 1906 г.  Вазарели става известен като бащата на оптичното изкуство. Op-art има за цел да създаде илюзии за движение и изкривявания, предизвиквайки широк спектър от емоции, от дискомфорт и объркване до очарование и радост. Нека проучим кариерата на Вазарели, илюзорния майстор на оптичното изкуство.

Въпреки че осъществява по-голямата част от артистичната си кариера като парижанин, Вазарели е роден в Печ, Унгария през 1906 г. Подобно на много известни художници от своето поколение, той започва ранното си образование не в изкуствата, а в нещо съвсем различно. Той посещава Медицинския факултет към Университета в Будапеща в продължение на две години (1925-27), преди да се запише в местно училище по изкуства, Академията по живопис Полдини-Фолкман.

След формално образование по изкуства, Вазарели се премества в Париж през 1930 г., на 24-годишна възраст. През десетилетието той ще работи като дизайнер за различни рекламни агенции в града, като същевременно продължава да развива своя оптичен стил на изкуство. Неговите експерименти върху поредица, озаглавена Zebra (1937), създадена през това време, по-късно ще станат известни като първите произведения на оптичното изкуство, създавани някога.

Художествените експерименти на Вазарели през 30-те и 40-те години на миналия век полагат основите на характерния му илюзорен стил, който ще стане широко известен през следващите десетилетия. Въпреки че ще експериментира със сюрреализма и кубизма за кратък период от време, той в крайна сметка се връща към това, което познаваме като оптично изкуство.

Оп-арт е собствена категория на визуално и творческо изразяване. Но ако се вгледате внимателно, можете да откриете точки на припокриване между полетата на оптичното и кинетичното изкуство. Кинетичното изкуство е форма на изкуство, която разчита на движението или ефекта от движението, за да постигне желания ефект. Привидно отдалечаващите се фигури, вибриращите цветове и изпъкналите сфери, които редовно характеризират оптичното изкуство, също могат да попаднат в категорията на кинетичното изкуство, въпреки че е по-рядко кинетичното изкуство да се характеризира като оптично изкуство.

Затова не е изненадващо, че пътят на Виктор Вазарели се пресича с този на кинетичното изкуство. Всъщност той изиграва значителна роля в развитието и възхода на кинетичното изкуство, по-специално с участието си в изложбата, озаглавена „Движението“, проведена в галерия Denise René в Париж през 1955 г.

Без значение от формата, почти всички негови творби ще включват илюзии, които са подобрени чрез майсторски създадени цветови отношения, геометрични дизайни и повторения. 1960-те и 1970-те години бележат върха на оптичното изкуство. През това време Виктор Вазарели създава стотици произведения на изкуството в характерния си стил и се впуска в скулптури в края на 60-те години, като някои от картините му също включват различни форми на триизмерни елементи, за да създадат още по-реалистични ефекти на дълбочина, движение и илюзия . Оп-арт движението включва много други прочути художници през този период, като Бриджит Райли, Марина Аполонио и Ричард Анушкевич, които постигат оптични ефекти чрез собствени артистични методи и стилове.
По време на късната му кариера скулптурите стават съществена част от разрастващото се творчество на Вазарели и стават все по-популярни сред колекционерите на изкуство. 

Виктор Вазарели умира на 90-годишна възраст през 1997 г. Картините, скулптурите и отпечатъците, които оставя след себе си, продължават да се съхраняват в галерии, музеи и частни колекции по цял свят.
 
Открит през 1976 г., музеят на Виктор Вазарели се намира в родния му град Печ, Унгария. Този музей е създаден след дарението на Вазарели от стотици графики, ситопечати, гоблени, сериграфии и скулптури на родния му град през 1968 г. Колекцията включва и една от неговите известни картини със Зебра. Друг музей на Вазарели продължава да посреща хиляди гости всяка година в унгарската столица Будапеща.
.
.
.
.
.
.
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!