Най-влиятелната балетна трупа на 20 век е Руския балет на Сергей Дягилев, признава Лондонският музей „Виктория и Албърт” в мащабна експозиция, посветена на творчеството на Дягилев, неговата „невероятна комбинация между музика, танц и визуални изкуства, която се превърна в тотален театър”. Изложбата вади на показ костюмите за неговите постановки, изработени от Пикасо, Брак, Шанел, Матис, които, съчетани с музиката на Стравински събират в едно произведение най-силните моменти от изкуството на 20 век. Над 300 балетни костюма, обувки, сценични декори, заедно с документални фотоси и филми от изкуството на Дягилев са подредени в музея. Изложбата продължава до 9 януари.
Сергий Павлович Дягилев (1872-1929) е наричан едновременно диктатор, дявол, магьосник, чародеец и дори шарлатанин, но едно нещо е сигурно неговата движеща амбиция и уникален характер предизвикат „ферментация” в Европейската култура.
Неговият Руски Балет, създаден преди век, по времето на Болшевишката революция и до днес продължава да влияе на световната култура, твърдят от „Виктория и Албърт”.
Първото представление на Дягилев е на 19 май 1909 Дагилев. Публиката е замаяна от танците зашеметяващия дизайн на декорите и костюмите. В постонавката той вкарва типични руски фолклорни елементи, модернизирани от музиката на Стравински – комбинация, която превръща руския фолклор в световна мода.
Първите костюми за балета на Дягилев са изработени от руския дизайнер Леон Бакст. Балетът съчетава лъскави цветове, въртящи се Арт Нуво детайли и еротични асоцииация, предадени чрез движенията на танцьорите. Дягилев се превръща в световна звезда и педставлението е пожелано от най-елитните театри в Европа.Голяма роля за успеха има руският хореограф Вацлав Нижински (1889-1950). Десетилетия публиката не е срещала толкова харизватичен и виртуозен балет, пишат медиите.
Балетът като изкуство използва човешкото тяло като елемент на експресия – чрез него се изразяват емоции, ментални състояния. От самото начало целта на Дягилев е да генерира нов вид балет, а не да повтаря успеха на своите предшественици. Той включва в изразните средства костюма, движенията, съвременната музика, екзотичните фолклорни танци. В своите продукции той вплита Русия, класиката, светът на Ориента в контекста на 20 век.
След революцията през 1917 г. Дягилев и Стравински напускат родината си, докато част от трупата остава в Русия. По това време Дягилев се среща с Пикасо, който прави костюмите за следващата му премиера „Китайският магьосник”. През 20-те години за него вече работят Матис, Дерен и Брак. И до днес репертоарът на балета на Дягилев е вдъхновение за хореографите и артистите. Десетилетия след като не съществува, неговата трупа дава идеи на театрали, музиканти, танцьори и художници.
Rolex milgauss replica is an extremely famous swiss replica watches that also offers acres of legroom and a little more width than ever before. www.gina-shop.com A Rolex watch milgauss replica is really a watch made much like those of the actual brand ones, except, in a reduced cost.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар