Културното наследство на една от най-древните държави в света, чиято история се свързва и с произхода на българите, ще бъде представена в Британския музей. Но не като конфликтна зона, която още от древността е била многократно завладявана, а като една от най-древните култури, притежаваща едни от най-богатите археологически находки в света.
Историята на съществуването на днешен Афганистан, дори само като човешко присъствие, може да се проследи назад до 50 000г. пр.н.е. Това е държава, през която са минали едни от най-могъщите колонизатори на древния свят, сред които – Чингис Хан, Чандрагупта и Александър Македонски. Нейното географско положение е изключително важно за културното наследство, което завещава на поколения, защото е имала успешна търговия и близки взаимоотношения с нейните съседи в Централна Азия - Индия и Китай, като нейният културен и търговски обмен се простира чак до региона на Средиземноморието.
Изложбата ще представи 200 от най-впечатляващите археологически артифакти, намирани някога, сред които са гръцки скулптури от периода на Класиката - полихромна слонова кост, инкрустирана в индийските мебели, емайлирано стъкло от времето на Римската империя, полирана каменна маса от Египет, както и изящни златни накити, носени от номадския елит. Всички те са намерени между 1937 – 1978г., но дълго време се смятаха за изчезнали след инвазията на Съветските сили от 1979г., следвана от гражданска война, както и след бомбардировките, които разрушиха музея и доведоха до неговото разграбване и унищожаване на скулптурните паметници от талибаните. Истината е, че неговите най-ценни археологически находки са били скрити – дълбоко заровени под земята, а уредниците на музея не издавали тайната за тях, дори с риск за живота си, до момента, когато талибанският режим е свален. Тогава президентът на Афганистан – Хамид Карзай, обявява, че шест сейфа, пълни с артифакти, са намерени в подземно скривалище, намиращо се под президентския дворец. Освен това, са намерени 22 000 златни предмета от номадско погребение, извършено преди 2000 години, открито през 1978г. на Тилиа Тепе (Златния хълм). Някои от тези предмети са гвоздеят в изложбата.
Предметите, които ще бъдат представени на изложбата, принадлежат на различни култури, пресичащи своя път в Афганистан. Те датират от бронзовата епоха, като преминават през Гърция, Римската империя, Китай, Индия и номадския елит. По този начин културното наследство на Афганистан представя еклектиката и многообразието на „Пътя на коприната”, достигнало до наши дни, въпреки обстоятелствата.
Музеят в Кабул се възстановява с помощта на множество международни дарения. Освен това, за него отиват и средствата, събрани от изложбата, която освен в Лондон, вече беше представена в Северна Америка.
Изложбата може да бъде видяна в Британския музей в Лондон от 3-ти март до 3-ти юли 2011г.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар