Футуристичната сграда е построена от младия архитект Фернандо Ромео, който е и зет на милиардера. Конструкцията струва $ 70 млн., а изложбената площ ще бъде с капацитет 17 000 кв. м. Издигащ се на 45 м., музеят е покрит с 16 000 шестоъгълни алуминиеви плочки. По този начин сградата отразява слънчевата светлина, която е от особено значение за културата на Мезоамерика още от Предколумбовата епоха. На пръв поглед внушителната и тежка конструкция, подобно на бароковите сгради, отвътре изглежда изключително светла, просторна и лека, благодарение на обширните и отворени пространства и белия цвят, в който е издържан интериорът. В музея липсват прозорци, а единственият достъп на пряка слънчева светлина, подобно на музея Гугенхайм в Ню Йорк, е от покрива. По този начин посетителят не се чувства затворен или подтиснат, което е от първостепенно значение за архитектурата на музеите.
Музеят, по подобие на Тадж Махал, е издигнат в чест на починалата съпруга на Карлос Слим и носи нейното име. Новият музей, както и първоначалната постройка, намираща се в южната част на града, са в нейна чест, защото именно тя е тази, която го вдъхновява да колекционира изкуство на световно ниво, което един ден ще може да представи безплатно на мексиканката публика.
Неговата изключително богата частна колекция, съдържаща 66000 произведения на изкуството, е една от най-еклектичните в света. Тя представя шедьоври на европейското изкуство от ХV до ХХ век, предколумбово изкуство на Мезоамерика (1000-1521), както и произведения на приложното изкуство на повече от 2 300 години.
Карлос Слим е човека, който притежава и най-богатата колекция на скулптури на Огюст Роден извън Франция. Други шедьоври в неговата колекция са произведения на Леонардо да Винчи, Винсент ван Гог, Клод Моне, Пол Сезан, Хуан Миро, Салвадор Дали, Огюст Реноар, Пабло Пикасо, Тинторето, Ел Греко, Рубенс, Мурильо и много други. Освен това, ще бъдат представени и мексикански автори като муралистите Диего Ривера, Орозко, Сикейрос и други, които за първи път издигат мексиканското изкуство на висотата на световната сцена.
На официалното откриване на музея, присъстваха едни от най-изтъкнатите личности. Лично Лари Кинг, писателят Габриел Гарсия Маркес, президентът на Мексико – Филипе Калдерон и Карлос Слим прерязаха лентата на новооткрития музей. Откриването за широката публика обаче, ще се състои на 29-ти март 2011г.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар