Галерия „Тадеус Ропак” (Thaddaeus Ropac) в Париж ще представи за първи път пред публика най-новата серия на прочутия британски скулптор - Антъни Гормли (Antony Gormley). Темата на изложбата е „За настоящия момент” и ще бъде открита на 30-ти април от 18.30ч. в присъствието на автора.
Антъни Гормли е един от най-известните скулптори от втората половина на ХХ век. Той е носител на най-престижната награда за съвременно изкуство -„Търнър” (1994), от 2003 г. е Кралски академик, а през 2007 г. става част от Управителния съвет на Британския музей. През своята 40-годишна кариера той създава скулптури, които изследват взаимоотношенията между човека и пространството. Всички негови скулптури са посветени на човешкото тяло. Самият той споделя: „Човешкото тяло е най-близкия материален опит, който ще имам, както и единствената част от материалния свят, в който обитавам.” Той третира човешкото тяло не като обект, а като пространство, което „материализира мястото отвъд ежедневния ни опит, където ние живеем истински”.
Настоящата изложба ще представи серии, в които Гормли експериментира с мащаба и масата, където самият зрител ще подложи на изпитание собственото си възприятие за пространство. Използвайки принципи, които произхождат от Евклидовата геометрия и кристалната структура на веществата, Антъни Гормли прилага серии от теоретични правила, за да представи човешкото тяло, не само като пространство, но и като същество.
Най-новата му инсталация „Memes” е съставена от 12 миниатюрни човешки фигури с височина едва 38 см. Тя е противопоставена на серията „Clutch”(Улавяне), надвишаваща с два пъти човешкия ръст и с осем пъти, обема на човешкото тяло. Най-голямата скулптура, тежаща 4 тона от тази серия – „Clutch V”, ще бъде инсталирана пред галерията. Освен тях, експозицията ще включва и множество други скулптури и рисунки, които целят да изследват нашето съществуване в настоящия момент. Авторът се стреми също така, да накара зрителя сам да съотнесе собственото си човешко тяло към неговите произведенията, като го провокира да си зададе въпроси за начина, по който той самият се съотнася със заобикалящото го пространство.
Изложбата може да бъде видяна до 4-ти юни 2011г.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар