Изложбата „Кутии за сънища” ще се опита да даде отговор на един от най-честите въпроси, които човечеството си задава – защо сънуваме. Темата е обширна и много сложна, като с нея са се занимавали философи, учени или психоаналитици в продължение на хилядолетия. Никой, обаче не може да даде точен отговор на този въпрос. Изкуството е сферата, в която той не само може да бъде интерпретиран до безкрайност, но и да вдъхнови множество художници. Сънят, свързан с множество суеверия, притежаващ дори магическа функция, тук ще бъде представен като източник за вдъхновение.
Сюрреалистите например, повлияни от трудовете на Фройд, отдават първостепенна значимост именно на сънищата като ключ към подсъзнанието. Тук обаче, целта на кураторския проект на Николай Маринов е друга. Предметът на сънуване е този, който е взет под въпрос, за да се проследят различните интерпретации при хората на изкуството. Проектът събира над 40 художници от различни поколения, които ще трансформират своите сънища в реалност чрез изкуството. Авторите са предварително подбрани, като всеки един от тях ще представи специално създадено за изложбата произведение. Произведението, може да бъде обвързано с един или повече сънища, като авторът сам ще разкаже съня си пред публиката.
Някои от художниците, които ще вземат участие, са: Красимир Добрев, Аделина Попнеделева, Лаура Димитрова, Марина Иванова, Калоян Илиев – Кокимото, Антония Колева, Росица Гецова, Велизар Димчев, Атанас Атанасов, Мария Иванова, Емануил Манолов, Елена Калудова и много други.
Ето и въпросите, с които кураторът провокира художници и зрители да се замислят върху времето, което изпълва 1/3 от живота ни: „Защо сънуваме? Какво определя сънищата? Какво отношение има сънуването към минало, настояще, бъдеще? Каква е връзката между сънуването като естествена трансформация на преживявания и предчувствия и творческия процес? Каква е взаимовръзката между асоциираните със сънуването лични истории, митологични повествования, подсъзнателни натрупвания и изграждането на авторска система от художествени образи, знаци и метафори? Кои са най-ярките детски сънища и как споменът за Детството влияе за структурирането на личността на възрастния художник? Как в сънищата на съвременните художници рефлектира бруталността на заобикалящата действителност? Как сънуването и свързаните с него усещания и визуални елементи определят и изграждат идентичността на художника?”
Изложбата ще бъде открита на 29-ти април в галерия СБХ на ул. „Шипка 6” от 18,30 ч.
Галерия "Васка Емануилова" представя изложба "Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата"
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с изложба в СБХ
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Добавете коментар