Безспорно едно от паметните събития на десетилетието е сватбата на принц Уилям и Катрин Мидълтън. Зрителският интерес към нея беше толкова голям, не само защото подобно нещо може да се види веднъж на тридесет години, но и защото всички те станаха свидели на „оживяването” на една престара приказка в съвременен вариант. Най-важната част от нея – роклята, беше пазена в тайна, до момента в който избраницата на бъдещия принц на Англия не се появи на прага на Уестминстърското абатство. Едва тогава се разкри кой е дизайнера на роклята на десетилетието. Множество от водещите британски дизайнери бяха назовавани за изпълнението на роклята на Катрин, но тайната беше запазена до момента на сватбения ден. Това е Сара Бъртън, - дясната ръка на Алекзандър Маккуийн и директор на неговата модна къща от 2010г. Какво всъщност означава кралската сватбена рокля и защо тя се превръща във визуален документ на една епоха, можем да разберем, ако погледнем век назад, в историята на най-прочутите кралски сватби.
Катрин Мидълтън и принц Уилям са заедно повече от 10 години. Те са имали време да се опознаят, но не такава е съдбата на кралските двойки векове назад. Тогава кралският брак е синоним на политически брак. Кралица Елизабет Мери I и принцът на Испания - Филип II, се запознават само два дни преди сватбата – през 1554г. Те носят златотъкани одежди, обсипани със скъпоценни камъни, представящи техния статут и самочувствието на цялата нация.
Последната рокля, направена от скъпоценни материали, е тази на принцеса Шарлот, единственото дете на крал Джордж IV. Това е последната велика, скъпа рокля, която е запазена в пълната си цялост. За съжаление, принцесата умира само година след сватбата си през 1816г, при раждането на сина си – принц Леополд Сакс-Кобург (Леополд I).
Кралица Виктория е тази, която нарушава традицията и е първата кралска особа, която се венчава в бяла рокля. Тя иска да заяви, че нейният брак не е политически, а личен избор. Противно на препоръките от кралските съветници да бъде облечена в рокля от кадифе с хермелин, тя избира семплата за кралските стандарти бяла сатенена рокля. Кралицата, която управлява Британия по времето на Индустриалната революция, вижда възможност да изтъкне и популяризира дантелата и коприната, произведени в Англия, като едни от най-добрите в света. Кралица Виктория и принц Алберт се венчаят през 1840г. в двореца Сейнт Джеймс.
През изминалите векове кралските сватби са предимно лични събития с политическа цел. Но с началото на XIХ век и изобретяването на фотографията, както и широкото разпространение на печатните издания, интересът към събитието и по-точно към роклята се засилва. Месец след сватбата на Виктория, се появява репортаж за събитието във всички американски вестници.
По примера на Виктория, принцеса Мери Тек носи семпла бяла рокля на сватбата си с крал Джордж V през 1893 г.
Роклята, която кралица Елизабет II носи на сватбата от 1947г., когато се венчава за принц Филип, е важен документ за следвоенна Великобритания. Когато държавата все още страда от икономическата и човешка цена, платена през Втората световна война, роклята представя идеята за обещание за по-добри времена. Не е изработена от скъпи материали, но най-характерното за нея е бродерията от пролетни цветя. Дизайнерът сър Норман Хартнел почерпва вдъхновение за мотива от произведението на Сандро Ботичели - „Алегория на пролетта” , въпреки, че сватбата е през ноември.
За своята сватба преди 30 години в катедралата „Сейнт Пол” в Лондон принцеса Даяна носи рокля на дизайнерите Елизабет и Дейвид Емануел. Направена от копринена тафта, роклята е една от най-обемните и грандиозни. Напълно в духа на 80-те, тя е с огромни буфан ръкави. Обсипана с 10 000 ръчно зашити перли, роклята е и с най-дългия шлейф в историята на кралските сватби – 7,62 метра.
Въпреки модерното време, в което живее Кейт Мидълтън, роклята й е откровено инспирирана от традиционните кралски сватби и по-точно от тази на Грейс Кели и Рение III. Направена от сатен с цвят на слонова кост и дантела, роклята напомня и за тази на кралица Елизабет II. Обсипана е с ръчно бродирани цветя от дантела – роза, магарешки бодил, нарцис и детелина. Дизайнерът на роклята е Сара Бъртън, директор на модната къща на Алкзандър Маккуийн. Материалите са ръчно изработени, като дантелата е английска от прочутото Кралското училище за ръкоделие в Хамптън Корт. Изборът върху именно тази дизайнерска къща се дължи на високата художествена изработка, както и уважението към традиционната ръчна изработка.
През 2012г, по повод на Олимпийските игри, които ще се състоят в Британската столица, ще бъде организирана изложба, посветена на кралските сватби и техните рокли. Изложбата ще се проведе в Кенсингтън Палас в Лондон, бъдещия дом на Дука и Дукесата на Кеймбридж – Уилям и Катрин.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар