Музей с името "Лувър-Абу Даби" ще бъде отворен през 2012 г. в Абу Даби, столицата на Обединените Арабски Емирства. Експозиционната площ на музея "Лувър-Абу Даби" е с големина 25 хил. квадратни метра. Сградата ще бъде построена по проект на известния френски архитект Жан Нувел. Комплексът ще заема пространството между бъдещия музей "Гугенхайм", който ще бъде построен по проект на Франк Гери, и Центъра за сценични изкуства на Заха Хадид.
Всички тези сгради, носещи имената на престижни културни институции, ще бъдат изградени на все още безлюдния остров Саадиат, който гледа към бреговете на Абу Даби. Очаква се да бъдат построени до 2012г.и да превърнат острова в един своеобразен културен „оазис”
Амбициозните проекти са плод на желанието на арабските управници да превърнат своите територии в център за културен туризъм и да засенчат конкурентите си от Дубай, които също развиват интензивна културна политика.
Освен своя най-голям музей, Франция също така е договорила да изгради и клон на "Сорбоната" в Абу Даби, както и клон на културния център "Помпиду" в Шанхай. ОАЕ ще плати 400 милиона евро, за да може да ползва името „Лувър” през следващите 30 години.
Голяма част от общественото мнение на Франция обаче, застана зад тезата, че сме свидетели на истинска разпродажба на френското художествено и мисловно наследство. Френското правителство беше обвинено, че превръща изкуството в средство на своята дипломация и външна политика. Голяма част от французите, начело с Дидие Рикнер - едно от водещите имена в областта на историята на изкуството, са на мнение, че френският музей е продал душата си и че едно от най-скъпите имена в света на изкуството се превръща в търговска марка.
Но въпреки негативните реакции на обществеността, аргументите „За” проекта надделяват в случая.
Директорът на Лувъра Анри Лойрет заявява, че обикновено музеят предоставя за пътуващи изложби до 1500 предмета годишно. А според споразумението през първата година "Лувър-Абу Даби" ще изложи 300 творби, като с времето броят ще намалява. Така директорът се противопостави на общественото мнение, защото в такъв случай не може да става дума за "изнасяне" на френско художествено наследство. Освен това, към момента Лувърът излага в музеите по цял свят 35 000 от общо 445 000 експоната.
Според спогодбата Лувърът ще получи от арабска страна допълнително 33 милиона долара за реставрация на едно от крилата на музея, което ще бъде наречено на името на дългогодишния управител на емиратствата - шейх Завед бин Султан ал Нахиан и ще бъде отделена специална зала за ислямско изкуство. Емиратството ще финансира и създаването на изследователски център за изкуство, както и реставрацията на театър във Фонтенбло.
От Абу Даби отказаха да посочат какъв бюджет са планирали за покупка на предмети на изкуството за постоянните колекции.
Всички тайни, свързани с музея, ще бъдат разкрити през 2012г., когато "Лувър-Абу Даби" тържествено ще отвори врати.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар