54-тото издание на Международния форум за съвременно изкуство – Биеналето във Венеция, ще бъде официално открито за посетители на 4-ти юни и ще продължи до 27-ми ноември 2011г.
От своето основаване през 1895 г. то е международна сцена, представяща иновациите в съвременното изкуство и промоцираща нови художници и течения. Освен „Международното изложение на визуалното изкуство”, Венецианското биенале представя също „Международно архитектурно изложение”, „Международен филм фест”, „Фестивал на съвременната музика”, „Театрален фестивал” и „Фестивал на съвременния танц”.
Директор на 54-тото Международно биенале във Венеция е жена – Биче Куригер. Тя е изкуствовед, критик и куратор на международни експозиции. Тя е главен куратор на музея „Кунстхаус” в Цюрих, като също се занимава с издателска дейност. През 1984 г. тя става съосновател на престижното списание за изкуство „Parkett”, на което е и главен редактор. Освен това, тя е директор на издателския отдел в галерия „Тейт”, издаващ списанието „Tate etc” от 2004г.
Тази година на Венецианското биенале ще се представят рекорден брой национални участия – 89, като през 2009 година, броят им беше едва 77. Те ще бъдат придружени от 37 съпътстващи изложби и събития.
Две са главните точки във Венеция, където ще бъдат съсредоточени творбите на художниците – това са паркът „Жардини” и сградата „Арсенале”. Тридесет държави притежават перманентни павилиони, намиращи се в „Жардини”, а останалите се наемат или изграждат. През 1980 г. стартира инициативата за държавите, които не притежават перманентен национален павилион да излагат в „Арсенале”. Тази година в „Арсенале” ще бъдат представени 83 художника от целия свят. Изложението ще протече под мотото „ИЛУМИнации” (ILLUMInations). „То въплъщава вътрешната светлина на душата, както и светлината, разпръсквана от мисълта при срещата с изкуство”, споделя Биче Куригер. Ще присъстват 32 млади художника, родени след 1935г., както и 32 жени. Директорът на биеналето е поръчал на четирима от участниците да изградят „парапавилиони” – архитектурни и скулптурни структури, които ще бъдат разположени в „Жардини” и „Арсенале”, за да приютят произведенията на другите участници. Специално за биеналето ще бъдат представени три картини на Тинторето – „Тайната вечеря”, „Открадването на тялото на апостол Марко” и „Създаването на животните”.
Държавите, които участват за първи път в биеналето тази година са: Андора, Саудитска Арабия, Бангладеш и Хаити. Други държави, които ще вземат участие след дълго отсъствие, са Индия (1982), Конго (1968), Ирак (1990), Зимбабве (1990), Южна Африка (1995), Коста Рика (1993) и Куба (1995).
Българското участие в престижния форум ще бъде представено от Хубен Черкелов, Греди Асса и Павел Койчев. Куратор на националното ни участие е Джордж Лукс. Тяхното представяне ще бъде обединено от темата „Свързаността на поколенията“ (Bond of Generation). То ще бъде представено в „Палацо Криминати” на ул. „Санта Кроче”.
Вече е избрано и журито, което ще присъжда наградите. Това са Хасан Кан (Египет) – президент на журито, визуален артист и експериментален музикант; живее в Кайро. Карол Ингуа Лу (Китай), независим куратор и критик, пишещ за няколко международни издания: „Frieze”, „Contemporary” и „e-flux”. Летиция Рагалиа (Италия), която е специализирала в музеологията и съвременно изкуство, директор на „Музейон” – музей за съвременно изкуство в Болцано. Кристи Марсел (Франция), писател и критик, както и куратор на центъра за съвременно изкуство „Жорж Помпиду” в Париж от 2000 г. Джон Уотърс (САЩ) - филмов продуцент, актьор, писател, артист и колекционер на изкуство.
От 1-ви до 3-ти юни изложението ще бъде отворено само за пресата, като церемонията по награждаването ще се състои на 4-ти юни по обяд в „Жардини”. Журито ще връчи следните награди: „Златен лъв” за най-добро национално представяне; „Златен лъв” за най-добър артист от изложението „ИЛУМИнации”; Сребърен лъв” за най-добър млад художник в изложението „ИЛУМИнации”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар