На 31 Май 2011г. /вторник/ от 18,30 часа, изложбата открива акад. Светлин Русев
Галерия „Сезони” представя двама творци, които не за първи път работят заедно.
„Във време на истеричен бяг, неизвестно към какво и накъде, на човек му е необходимо време, малко време за да поспре, да си даде сметка от къде е тръгнал и накъде се е запътил. Въпрос особено важен за хората, занимаващи се с изкуство.
Винаги са ме респектирали много повече образци от старото изкуство. Изкуство, в което авторът е анонимен, раговарящ с него единствено чрез неговата творба – плод на вътрешния му духовен мир. Образци, които са много по-широки, като обхват на проблематиката /пластична и философска/, много по-завършени и цялостни. Нещо, което е много по-важно от случайни хрумки, от модата и конюнктурата на пазара.
Затова и последните ми работи са един “опит за докосване” до тези анонимни автори. Не просто копиране или наподобяване, а единствено с желанието, максимално да усетя и се доближа до едно подобно излъчване, каквото струи от някои стари образци.
Винаги съм мислил и продължавам да мисля така, че ако художникът си измисля първо концепция и след това я реализира, се ограничава. Концепцията в голяма степен ограничава и елементаризира духовно – емоционалния продукт на твореца.
Ако това може да се приеме за концепция, то това е тя, моята концепция.”
Иван Славов
Проф. Иван Славов е роден през 1952 г. Завършва Националната Художествена Академия, спецалност „Скулптура” в ателието на проф. Димитър Даскалов през 1978г. Една от най-известните творби на Иван Славов е паметникът на Стефан Стамболов в центъра на София - в градинката пред Кристал, който бързо се превръща в един от символите на столицата. Автор е на едни от най-забележителните паметници в страната, посветени на българската история. Неговото име стои сред творческия колектив на „Създателите на Българската държава” в Шумен, „Асеневци” в Търново, „Самарското знаме” в Стара Загора. През 1982г. е отличен с първа награда на Симпозиума по скулптура в Бургас. Има активно участие на Общи художествени изложби и симпозиуми в страната и чужбина. За изложбата в галерия „Сезони” проф. Славов ще представи непоказвани до сега нови творби.
* * *
Един от най-цветните и вълнуващи спомени от детството ми е играта с калейдоскоп. Онези малки стъкълца, които променяха и завъртаха света в най-различни посоки и създаваха множество пространства.
И до днес се стремя към постигане на онази “съвършена” игра на светлина и сянка, пространство и обем, които сякаш за миг мога да променя с едно обръщане на гледната ми точка.
Хората ме познават повече с изявите ми в скулптурата и дори в симпозиумната пластика, но малцина знаят, че рисунката е по-съкровеното ми занимание. И докато в скулптурата се налага да преодолявам съпротивата на материала, или да се съгласявам с нея, то при рисунката усещането ми за бърза смяна на нещо, смяната на разнообразни впечатления и настроения се случва с по-голяма лекота. Може би подсъзнателно пренасям чисто пластичните и пространствени проблеми, които ме вълнуват в скулптурата и върху хартията. Така и използваните в рисунките ми техники включват както скулптурни материали, така и чисто скулптурни прийоми.
За мен скулптурата и рисунката са две части от едно цяло, като светлината и сянката. Не могат една без друга, защото изграждат не само всичко около нас, но и самите нас.
Зоя Лекова
Зоя Лекова е родена през 1972 г. в Пловдив. През 2000 г. завършва Националната Художествена Академия, специалност „Скулптура” в ателието на проф. Крум Дамянов. От 2008г. работи като хоноруван преподавател по скулптура в Националната Художествена Академия, катедра „Метал”. Участва в множество общи изложби и симпозиуми по скулптура в страната. Градската художествена галерия в Шумен открива нейна самостоятелна изложба през 2000 г., която представя пластики и рисунки.
Галерия "Васка Емануилова" представя изложба "Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата"
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с изложба в СБХ
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Добавете коментар