На 22 юни китайският художник Ай Вейвей най-после бе освободен от затвора след двумесечно задържане под стража. Той не може да напуска жилището си без разрешение, съобщи днес говорителят на външното министерство в Пекин. Той бе освободен заради „добро поведение”, след като е признал вината си и заради изразеното от него желание да изплати укритите данъци, посочват китайските медии. За решението е допринесъл и фактът, че Ай Вейвей страда от хронично заболяване. За него е известно, че има диабет и високо кръвно налягане.
Условното освобождаване на Ай е със срок една година, като през този период той продължава да е обект на следствие и няма право да излиза от дома си без разрешение, посочи говорителят Хун Лей на редовния си брифинг. „Той трябва да се явява при повикване от съда и не трябва да унищожава доказателства“, добави Хун.
53-годишният художник, който създаде дизайна на олимпийския стадион в Пекин, стана неудобен за властите заради безмилостните критики по отношение на управляващата в Китай Комунистическа партия. На 3 април той беше арестуван по обвинение в укриване на данъци.
Самият той съобщи, че вече е освободен и е у дома, но не може да говори за трите месеца, прекарани зад решетката, пише „Дейли Телеграф”. „Аз съм освободен и вече съм у дома”, заяви Ай Вейвей по телефона. „Моля, разберете, че не мога да давам интервюта”, допълни той.
След като бе попитан за това как е бил третиран в затвора, Вейвей отново се позова на условията за пускането му под гаранция: „Пуснат съм под гаранция за една година и това е всичко, което мога да кажа.”
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Катрин Аштън приветства решението на китайските власти да освободят под гаранция артиста-дисидент Ай Вейвей, предаде АФП. “Аштън приветства съобщенията за освобождаването на художника Ай Вейвей, но в същото време изрази съжаление за обстоятелствата около задържането му.”
The New York Times публикува анализ на самото понятие „пускане под гаранция" в Китай. „Гаранция" е превод на китайския термин "qubao houshen" - „техника, използвана от обществените служби по сигурността за прекратяване на спорни дела, които за самите тях не е добре да продължават", обяснява експертът по китайско право А. Коен. „Често в тези случаи е постигнат компромис чрез преговори със заподозрения, както очевидно е в конкретната ситуация".
Известният съвременен творец Аниш Капур, който наскоро отказа да присъства на събитие в Пекин заради задържането на Ай, сподели: „Благодарен съм, че вече е свободен, но мисля, че никой артист не трябва да прави изложби в Китай, докато ситуацията не се изясни напълно".
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар