- „No 5”, 1948 г. на Джаксън Полък – 140 млн. долара
Най-скъпата картина в света носи наименованието „No 5” и е нарисувана през 1948 г. Тя е дело на основоположника на абстрактния експресионизъм – Джаксън Полък.
Полък, на когото принадлежи изказването "Искам не толкова да илюстрирам чувствата си, колкото да ги изразя", е един от най-великите американски художници за всички времена. Той е част от революционната група млади творци, която се формира непосредствено след Втората световна война и поставя началото на така наречения „екшън-пейнтинг".
Картината на Полък „No 5” бе продадена през 2006 г. от холивудския музикален магнат, издател на легендарната рок-група :Нирвана” - Дейвид Гефън. на търг на аукционна къща Сотбис (Sotheby's) за сензационната сума от 140 милиона щатски долара. Името на купувача е Дейвид Мартинес – мексикански колекционер, който работи във финансова къща.
- „Портрет на Адел Блох-Бауер” от Густав Климт – 135 млн. долара
Картината е известна още като „Златната Адел” или като „Австрийската Мона Лиза”. Творбата е знаково произведение както за творчеството на Густав Климт, така и за направлението „сецесион” като цяло. Картината на Климт е била открадната от нацистите по време на Втората световна война. В наши дни австрийското правителство успя да издейства връщането й на наследниците на изобразената на картината Блох-Бауер. Нарисуван от австрийския художник през 1907 г., известният портрет бе купен през 2006 г. от наследника на козметичната империя „Estée Lauder” – Рудолф С. Лаудер.
- „Голо тяло, зелени листа и скулптурен бюст” от Пабло Пикасо – 106, 5 млн. долара
Картината изобразява една от най-завладяващите музи на Пабло Пикасо, чийто образ той пресъздава през цялата си творческа кариера – този на Мари-Терез Уолтър. Повече от всяка друга жена Мари-Терез стимулира Пикасо да работи. Любовната им връзка бива строго пазена в тайна. Дори и най-близките приятели на художника не подозират коя е тайнствената жена от картините му. Когато през 1935 г. Мария-Тереза забременява, Пикасо прекратява тяхната връзка, защото не иска любовта им да става обществено достояние. Но художникът не прекратява отношенията си с Мария-Тереза, както прави с всички жени от своето минало. През целия си живот той продължава да посещава своята любима муза и да се грижи за своята дъщеря Мая.
Творбата „Голо тяло, зелени листа и скулптурен бюст”, 1932 г. бе продадена от аукционна къща Кристис (Christie's) през май 2010 г.
- „Момче с лула” от Пабло Пикасо – 104 млн. долара
Картината е създадена през ранния, по-известен като „розов” период от творчеството на Пикасо. „Розовият” период на художника започва през 1905 г. и трае до 1907г. В творбите му преобладават розовите и червени цветове. През тези години той рисува най-вече пътуващи циркови артисти — комедианти, танцьорки и акробати.
Творбата „Момче с лула” бе продадена от аукционна къща Сотбис (Sotheby's) в Ню Йорк през май 2004 г.
- „Дора Маар с котка”, 1941 г. от Пабло Пикасо – 95 млн. долара
В тази картина художникът изобразява своята любовница Дора Маар – една от най-трагичните музи в историята на изкуството. Тя е любовница на Пикасо по времето, когато великият художник рисува „Герника”. Дора е спътница на Пикасо в най-тежките дни по времето на Испанската гражданска война и немската окупация и през най-драматичния и плодотворен период от живота му. След раздялата си с Пикасо, тя се лекува в клиника от тежка депресия и остава изолирана от света до края на живота си.
Картината бе продадена на търг от аукционна къща Сотбис (Sotheby's) през 2006 г., като при наддаванията тя удвои първоначално определената си продажна цена.
Посмъртната маска на Егон Шиле бе продадена за рекордна цена на търг. Ai-Da, хуманоидният робот художник също надмина очакванията
Испански художник изненада столичани със стенопис на тема "Витоша"
Бой Джордж дебютира със свои произведения на изкуството
Скандалният банан на Маурицио Кателан ще бъде продаден в Sotheby’s. Оценката е 1 милион долара
Добавете коментар