Сай Туомбли, един от най-прочутите американски художници, известен с големите си по размер абстрактни платна, почина на 5-ти юли в Рим след тежка и продължителна битка с рака. Той става известен с произведенията, си в които прилага калиграфия, графити, драсканици и необичайни материали. Неговите картини са едни от най-скъпо продаваните при различни аукциони, достигащи цени от милиони долари.
Сай Туомбли е роден през 1928 г., учи в Бостън, Ню Йорк и Северна Каролина. Смятан е за представител на абстрактния експресионизъм и минимализма, като името му се свързва с това на Джаспър Джоунс и Робърт Раушенбърг. Той често подлага на изпитание категориите, с които неговото изкуство се асоциира и се превръща в един от най-влиятелните художници от втората половина на ХХ век.
Въпреки, че е роден в Америка, Туомбли прекарва по-голямата част от живота си в Италия, на която е посветена една от последните изложби в които участва. Винаги е странял от медийното внимание, като рядко дава интервюта и споделя малко за личния си живот. Въпреки това, произведенията му са изложени в едни от най-прочутите галерии и музеи в света.
През 2010 година Туомбли беше поканен да изрисува тавана на Лувъра в Париж. Той е първият творец, на когото е оказана такава чест след Жорж Брак през 1950-те. За това свое произведение избира наситено синия цвят, асоцииращ се с небесните висини, който „пробива” с дискове, между които възвеличава имената на прочутите древногръцки скулптори. „Превръщам в нещо ново старата епоха”, споделя художникът за необичайния избор от цветове, които прилага към тези фрески.
Сай Туомбли, който има галерия, носеща неговото име в музея на колекция „Менил” в Хюстън, е спечелил множество награди през живота си, измежду които „Рицар на френския легион”, присъдена при откриването на фреските в Лувъра. Той печели най-високата и престижна награда на Япония през 1998 г. – „Имперски президиум” (Praemium Imperiale), връчвана за постижения в области, които не са покрити от Нобеловата награда. През 2001 г. става носител и на най-престижната награда за съвременно изкуство – „Златен лъв” от Венецианското биенале.
Посмъртната маска на Егон Шиле ще бъде продадена на търг в Лондон. Пак там картина от AI робот може да донесе повече от $120 000
В Art Basel Paris галериите отчитат силни продажби още в деня на откриването
Бавария придобива „Жена с цигулка“ на Пикасо от частна колекция
Пътеводител за viennacontemporary 2024 и арт събитията около него
Добавете коментар