НОВИНИ ОТ ARTPRICE.BG
Катар – най-големият купувач на съвременно изкуство (19.07.2011)

Катар купува най-много съвременно изкуство. Емирството е разположено на малкия полуостров Катар, на североизточния бряг на по-големия Арабски полуостров. Граничи със Саудитска Арабия на юг, а от другите страни е обградено  от Персийския залив. Катар е начело на класацията на най-богатите държави за 2010 година, изготвена от американското списание Global Finance. Доходът на глава от населението в Катар е 90 149 долара. От арабските държави в числото на първите 20 най-богати страни влизат още Кувейт и Обединените арабски емирства. В класацията Катар е следвана от Люксембург, Норвегия, Сингапур, Бруней. САЩ са едва на 6-та позиция. След тях най-богати в списъка са Хонконг, Швейцария, Холандия, Австралия, Австрия, Канада.

Именно в Катар са сключени най-големите сделки на арт пазара през последните 6 години, съобщава The Art Newspaper, като се позовава на вътрешна информация, тъй като много от сделките се сключват в частни среди.

Изданието е установило, че за Катар са заминали 11 картини на Марк Ротко, продадени за 310 млн. долара през 2009 г. През 2010 г. тези произведения бяха изложени в Центъра за съвременно изкуство "Гараж" в Москва, което породи слуховете, че са били купени от Роман Абрамович. Два надеждни източника обаче са съобщили, че поданици на Катар са придобили  произведенията на Ротко.

По официални данни в периода 2005 - 2011 г. Катар е купил в САЩ произведения на изкуството за над 428 млн. долара. Сред тях са "Белият център" на Марк Ротко (72,8 млн. долара), една от най-скъпите творби на следвоенното изкуство.

През същия период катарци са се сдобили във Великобритания с картини и антики на стойност над 200 млн. долара.

Катарци стояли и зад покупката на част от колекцията на галеристката и арт дилър Илеана Сонабенд, в това число произведения на Джеф Кунс и Рой Лихтенщайн. Сумата на сделката е около 400 млн. долара. По някои данни картината "Мъжете в нейния живот" на Анди Уорхол, която през 2010 г. беше продадена за 63,3 млн. долара, а също 9 произведения от колекцията на френския режисьор и продуцент Клод Бери (71 млн. долара), също са били продадени на жители на Катар.

През юни 2011 г. катарският шейх Сауд бин Мохамад бин Али ал Тани беше включен от авторитетното списание ART news в десятката на най-големите колекционери в света.

Важно е да се отбележи също така, че пазарът на произведения на изкуството в Персийския залив се развива през последните няколко години най-вече благодарение на представителките на нежния пол. Това е изненадващо, като се има предвид пренебрежителното отношение към жените в арабския свят, пише The Economist. В Обединените арабски емирства, Катар и Либия жените играят важна роля за растящия пазар на изкуството. 
Катар /1/
Катар /1/
Катар  /2/
Катар /2/
Катар - стадион
Катар - стадион
Крепост Зубара
Крепост Зубара
Диван ал-Емири
Диван ал-Емири
Qatar State Mosque
Qatar State Mosque
Museum of Islamic Art, Doha, Qatar
Museum of Islamic Art, Doha, Qatar
 
Други новини от тази категория
Коментари | 0 коментара

Добавете коментар
  Трябва да се регистрирате от ТУК или да се логнете от полетата в дясно, за да пишете коментари

Лична зона
Вход
Регистрирай се безплатно, участвай и ти!
Регистрирайте се в най-големия некомерисиален български сайт за изкуство и ще можете да разглеждате произведения за продажба, подробна информация за автори и търгове. Можете да публикувате произведения за продажба и търгове, да добавяте информация за автори.
Регистрирай се сега!
Електронeн бюлетин
Запишете се в бюлетина на ArtPrice.bg за да получавате винаги актуална информация, директно на Вашия имейл!