В музея „Фаберже” в Баден-Баден се откри най-новата изложба, посветена на съкровищата на цивилизациите в Южна и Централна Америка – тези на ацтеките, инките и маите. Произведенията на ювелирното изкуство, направени от злато и нефрит, са изключително интересни за посетителите и поради факта, че никога не са представяни пред публика. Някога украсявали владетелски и аристократични домове или религиозни съоръжения, днес са част от постоянната колекция на музея.
Освен за дългата и славна история на Предколумбовите цивилизации, изложените съкровища напомнят и за едни от най-кървавите страници от световната история. Жаждата за злато на европейците погубва вековните цивилизации. Невероятните съкровища, които намират в „Новия свят” и легендата за Елдорадо още повече засилват стремежа към власт и богатства при конквистадорите. Огромна част от богатствата биват претопени и загубени завинаги. Друга част от тях са плячкосани от пирати, работещи за британските, френските и холандските крале. По тази причина по-голяма част от запазените съкровища са разпилени из цяла Европа.
Произведенията, които от 16-ти юли са изложени в музея „Фаберже”, са сред малкото съществуващи до днес произведения от Предколумбовите цивилизации в Европа - бижута във формата на животни и митични същества, както и ацтекското „златно слънце” - притежание на двореца на испанския вицекрал в Брюксел. Колекцията изобилства от фигурки на божества, направени от злато и нефрит, както и множество пендантиви, свидетелство за високото развитие на златарството при тези цивилизации.
Методите на златарското изкуство са подробно описани в каталога към изложбата, съставен от собственика на музея – професор Александър Иванов. Той е руски колекционер, който отваря първия частен музей извън Русия. Колекцията на музея „Фаберже” в Баден-Баден, надхвърляща 3000 експоната, е оценена на над 2 милиарда щатски долара.
Професор Иванов придобива колекцията от съкровища от Предколумбова Америка през 2001 г. от наследниците на наскоро починал колекционер в Амстердам. Този човек прекарва десетилетия наред в събирането на близо 100-те експоната в колекцията, като стойността й днес е оценена на 70 милиона евро.
Музеят на Ван Гог празнува 150 години импресионизъм в „Vive l’impressionnisme!“
Олафур Елиасон, „OPEN“ в Музея за съвременно изкуство, Лос Анджелис
ARTPRICE
Фондация Louis Vuitton кани в Червената работилница на Матис
Добавете коментар