Петдесет картини на Генко Генков, част от колекцията на Ангел Симеонов, са изложени в залите на Националната художествена галерия. Преди пет години собственикът изложи своята богата колекция пред публика, сега софиянци и гости на столицата отново имат възможността да преживеят вълнуващата среща с картините на Генко Генков. В колекцията на Ангел Симеонов присъстват петдесет от най-силните работи на самобитния български художник. Платната са рисувани в периода от началото на 60-те години до първото десетилетие на 21 век.
Картините на Генко Генков представляват интерес за голяма част от колекционерите у нас. На откриването на експозицията в Националната художествена галерия присъстваха двама от най-титулуваните български спортисти, ценители на изкуството – Александър Томов и Боян Радев.
Настоящата изложба включва както 50-те картини, собственост на Ангел Симеонов, така и 14 - част от фонда на НХГ. Куратор е Сузана Каранфилова. По селекцията на платната и подредбата на експозицията тя работи заедно с акад. Светлин Русев. "Периодът на правене е изключително важен и аз научих много от него", разказва с нескрито възхищение изкуствоведката.
Сузана Каранфилова обосновава своите мотиви да се спре именно на платната на Генко Генков за настоящата изложба по следния начин: "той е художник на крайностите, на неистовата екзалтация на цвета, на пренебрежението към любезния тон - както в живота, така и в изкуството. Неговата ексцентричност - донякъде характер, донякъде роля, донякъде творческа диагноза, го прави привлекателен за публиката още в ранните години на творчеството му. Около неговата личност се изгражда мит на странен гений, подобен на Салвадор Дали. Природата, къщите присъстват само като обекти. Интересът към човека и неговия бит е нулев. Това отразява светоусещането на автора, психическата му нагласа и отношението му към света. Изключение правят портретите и особено автопортретите. Те са изпълнени с експресия и психологизъм."
Спомняйки си за своята първа среща с платно на художника Генко Генков, академик Светлин Русев разказва: „Навремето, мисля, че в Общата художествена изложба през 1959 година, за първи път видях една малка, грубо и несръчно обрамчена картина, странна на фона на общата сивота - като самотен предвестник, изпреварил закъснялата пролет.”
По повод творческата индивидуалност на художника, академик Русев споделя: „Нестандартен, митологизиран, обречен, преди всичко Генко Генков е изключителен живописец - от малкото примери изключения, които са трудни за следване - преди всичко, защото постави живописта над живота и я превърна в свой единствен дом. Рискува всичко, пренебрегна външните норми на поведение, освободи душата си и постигна траен живот в една напрегната вселена, в която всичко се движи и живее своя свръхестествен живот. Една огнена стихия, в която творецът създава свой свят на порядък и равновесие между себе си и тайните на природата - между собствената си драма и дълбоката нравственост и човечност, с които насити тази като кървяща рана живопис!”
И обобщава: „Тази изложба е разтърсваща, вълнуваща и най-странното - успокояваща. Светът на отвъдното, тайнството и мистерията на природата са овладени и материализирани в една пластическа структура, със свой траен живот и свое време. Стигнали един път до тях - ние сме стигнали до истините на автора.”
Изложбата може да бъде разгледана в залите на Националната художествена академия (пл. „Княз Александър I” 1) до 28 август.
Галерия "Васка Емануилова" представя изложба "Николай Шмиргела. Голото тяло – изследване на формата"
Дончо Захариев празнува 80-годишнина с изложба в СБХ
Греди Асса показва нова изложба в галерия "Нюанс“
Илюстраторът Ясен Гюзелев показва нова изложба
Добавете коментар