Биеналето във Венеция безспорно е едно от най-интересните събития на 2011 г. Посетителският интерес през шестте месеца, когато е отворено (4-ти юни – 27-ми ноември) не стихва, превръщайки Венеция не само в желана туристическа дестинация, но и в център на съвременното изкуство.
Венецианското биенале е най-старото биенале в света, което бива разглеждано и като един от най-престижните форуми за съвременно изкуство. Провеждащо се в „перлата на Адриатика” на всеки две години, то е едно от водещите събития в света на изкуството за последните 116 години. През тези години формата на биеналето се е променяла множество пъти, като сегашният формат е определен през 1999 г. По този начин международното изложение с некомерсиална цел е базирано на следните основни събития:
1. Павилионите на участващите държави. Съществуват 28 перманентни павилиона в „Жардини”, които са собственост на 30 държави. Следователно перманентни участници в биеналето са: Австралия, Австрия, Белгия, Бразилия, Канада, Дания, Египет, Франция, Германия, Япония, Великобритания, Гърция, Израел, Холандия, павилионът на Венеция, Финландия, Швеция, Полша, Чехия, Словакия, Корея, Румъния, Русия, Сърбия, Испания, САЩ, Швейцария, Уругвай, Венецуела. Общият брой на държавите, участващи в тазгодишното издание, е 89. Останалите държави, които не притежават перманентни павилиони, наемат пространства във Венеция. Сред тях е и България с павилион, разположен в палацо „Карминати” в Санта Кроче. Принципът, по който се определя избора на национално участие на биеналето във Венеция, е различен, но най-често държавата номинира артист(и) и куратор. Тази част от венецианското биенале представя и разглежда съвременното изкуство като национално постижение, като в същото време се стреми да установи диалог между участващите държави.
2. ILLUMInations – Международната изложба в „Жардини”, съставена от куратора на биеналето. В центъра на Жардини, сред останалите перманентни павилиони, всяка година се изгражда „кураторски павилион”, чиято основна цел е да създаде изложба „без граници”. Отговорността за избора на артисти, които да представят своите произведения в залите на изложбеното пространство, тук е оставен напълно на индивидуалната преценка на куратора, който тази година е Биче Кюригер. В това пространство са поместени произведения на един от най-известните венециански художници – Джакомо Тинторето. Изборът е оправдан от темата на изложбата „ILLUMInaions”, която цели да предложи уникално и „просветляващо” изживяване за всеки. Именно Тинторето е един от художниците, в чието творчество е силно застъпен проблемът за светлината. Част от художниците, които представят свои произведения в централния павилион на биеналето, са: Джош Смит, Маурицио Кателан, Николас Парис, Пипилоти Рист, Синди Шерман, Харун Мирза, Зигмар Полке, Габриел Кюри и други.
3. Павилионът на Италия. През 1998 г. се заражда идеята да бъде създаден нов павилион на Италия, който да бъде разположен в изложбеното пространство на „Арсенале”. Тази година той е куриран от Виторио Сарби (Vittorio Sgarbi), избран от Министерството на културата на Италия. Той е посветен на 150-тата годишнина от обединението на Италия, а темата, под която се провежда, е „L’arte non è cosa nostra”, представяща произведения на повече от 200 художника.
4. Съпътстващи събития. Организации с некомерсиална цел имат възможността да представят проекти и малки изложби, разположени в различни пространства във Венеция. В зависимост от техните качества, кураторът на биеналето решава, дали да ги допусне да бъдат част от Венецианското биенале. Едни от интересните съпътстващи събития тази година са: „Портрети и шедьоври” на Бари Х Бол, „Пропукана култура? В търсене на идентичност в съвременното китайско изкуство”, „Glasstress 2011”, „Липсват ми враговете” („I miss my enemies”), „Мобилност и спомени”, „Един от хилядите начини да победиш ентропията”, „Персонални структури” и други.
Очаквайте скоро актуална информация, свързана с българското участие на биеналето във Венеция.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар