Видеотворба на художника Ай Вейвей ще бъде представена в основния кураторски проект на 4-то Московско биенале на съвременното изкуство, което ще се проведе от 23 септември до 30 октомври.
Ще бъдат изложени още и произведения на около 80 художника от 20 страни от целия свят. Кураторът на форума проф. Петер Вайбел е художник, теоретик в областта на новите медии и директор на Zentrum für Kunst und Medientechnologie в Карлсруе, Германия.
Според организаторите, темата Rewriting Worlds е провокирана от факта, че изкуството е област, в която непрекъснато се ражда нещо ново. Съвременният художник „преписва” съществуващия свят, като превъплъщава в произведенията си нови идеи. Според Вайбел „основната задача на изложбата е да покаже как художниците мислят на различните нива: технически, политически, психологически”. Затова сред поканените са автори като EVOL, Елмгрийн & Драгсет, Кадер Атиа, Гуидо ван дер Верв, Шилпа Гупта, Айзък Джулиън, Манабу Икеда, Армин Линке, Фабиан Маркачо, Нео Раух, Розанжела Рено, Тимо Тутс, Клер Фонтен, Сюзан Хилър, Ребека Хорн, Чен Чи-йен и други.
В проекта Rewriting Worlds Вейвей ще бъде представен с видеото „Пекин: Вторият пръстен” от 2005 г., но все още не е взето решение в кое от двете изложбени пространства ще бъде показано - в Центъра за дизайн Artplay или в Art Foundation.
„Тази творба, предаваща динамиката на огромния град, много добре отразява неговата аура и е добре позната за нас картина...”, каза комисарят на биеналето Йосиф Бакщейн. Според него решението да бъде показано произведение на Вейвей е „изключително по естетически съображения, заради художествената стойност на работите му и затова, че те се вписват в концепцията на биеналето, а политическата линия в тях е само успоредна...”
За възможността художникът да участва в биеналето беше съобщено по време на първата пресконференция на организаторите, на 22 юни – ден по-късно той беше освободен под гаранция. „Обективно погледнато, това може да се приеме и като подкрепа, като се има предвид, че представителите на художествената общност в света винаги си помагат в трудни моменти”, допълни комисарят Бакщейн.
От пресслужбата на Московското биенале отбелязват, че не само те са съдействали на автора на „стоте килограма порцеланови семки”, показани в Tate Modern, а в кампанията се включили редица световни форуми и арт институции. Като пример се посочва онлайн петицията, която по време на откриването на 54-то Биенале във Венеция, Guggenheim Museum организира в защита на художника. Тогава хиляди посетители се движеха из града с чанти, с надпис: Free Ai Weiwei, а Royal Academy of Arts в Лондон го избра за свой почетен член.
Въпреки сложната ситуация, в която се намира, Ай Вейвей не е преставал да работи - освен участието си в руската столица, артистът и Сунг Х-Санг (Seung H-Sang) ще са художествени директори на Gwangju Design Biennale 2011 в Корея, което ще се проведе от 2 септември до 23 октомври. През втората половина на тази година няколко американски музея ще покажат творбата му, наречена „Зодиак”.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар