В началото на лятото известният индийски скулптор Аниш Капур зае 13 500 кв. м в парижката зала „Гран пале” с инсталацията си „Левиатан” , а през март 2012 г. очакваме стоманената 115-метрова кула „Орбита" да се изправи на площада до Олимпийския стадион в Стратфорд в Лондон.
Роден през 1954 г. в Бомбай, но завършил художественото си образование в Лондон, самият Аниш Капур твърди, че работата му синтезира западната и източната култура.. Художниците, които оказват най-силно влияние върху него, са доаените на изкуството от втората половина на 20 век - Йозеф Бойс, Барнет Нюман, Ив Клайн. Неговите творби интегрират езика на скулптурата, инсталацията и лендарта, но най-характерна е работата с модерни материали, от които той изгражда своите мащабни обекти. „Аз мисля за митичните чудеса на света, Висящите градини на Вавилон и Вавилонската кула. Те стават такива, когато колективната воля създаде нещо, което има резонанс на индивидуално ниво. Приемам това за начин на мислене, който изкуството може да използва”, казва Аниш Капур пред известния арт критик и журналист Сара Кент, за да обясни употребата на мащаба в модерната скулптура.
В началото на деветдесетте Капур използва пигментиращи прахове, а по-късно посяга и към цветния восък, с който покрива големи пространства. По-късно започва да работи в областта на монументалната скулптура, като се придържа към характерния за него, а и за индийската култура, към която принадлежи, аленочервен цвят. През 1999г създава 35-метровата инсталация Taratantara, разположена в Гейтсхед - в мелница на североизточния бряг на Англия. През 2002 г. създава подобна по мащаб творба, наречена Marsyas, от стомана и PVC, която посреща гостите в британския музей за модерно изкуство Tate Modern. Друга провокираща творба в същия дух е "Моята червена родина" - 20-тонна мека скулптура от тъмночервен вазелин с диаметър 12 метра. Конструкцията променя своята гладкост, като бавно се върти около оста си.
В началото на новия век създава поредица от мащабни абстрактни форми от силно отразяваща неръждавееща стомана, които поставя в открити пространства на големи мегаполиси. През 2001 г. Аниш Капур прави първото "Небесно огледало" в Нотингам, като поставя отражението на част от небето в монотонния зелен британски ландшафт.
Последната арт творба на Капур вече е издигнала своята централна ос на площада до Олимпийския стадион в Стратфорд в Лондон. Новото произведение ще представлява стоманена кула със скеле, подобно на Айфеловата. Неговите обеми обаче, няма да бъдат геометрични, както е при Айфеловата кула, а ще са извити в биоморфни криви, достигащо 115 метра в устойчива асиметрична форма. Кулата, чието цяло име е Arcelor Mittal Orbit, ще струва над 22 млн. лири, като 16 млн. лири ще бъдат дарени от магната Лакшми Митал, а останалата сума от държавата. Кулата ще е оборудвана с лифтове и ще има тераса с ресторант. По план кулата ще е завършена през март 2012 г., за да може през лятото да приветства Олимпийските игри в Лондон.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар