Част от една от най-богатите колекции в света от съвременно изкуство, собственост на френския бизнесмен Франсоа Пино е изложена за първи път в Азия. Домакин на събитието е „SongEun ArtSpace” в Сеул. 23 произведения от прочутата колекция са представени в изложбата, обединена от темата „Агония и екстаз”, която може да бъде видяна до 19-ти ноември 2011 г.
Пино е собственик на компанията за луксозни изделия „PPR”. Негова собственост са също и компаниите: „Artemis S.A”, известната марка обувки „Converse”, куфарите „Samsonite”, както и аукционна къща „Кристис”. През 2006 г. той купува „Палацо Граси” във Венеция, където излага част от колекцията си.
За тази изложба Франсоа Пино избира да повери кураторския проект на Франческа Анфитеатроф (Francesca Amfitheatrof). Тя се стреми да фокусира вниманието ни към портрета и автопортрета, като избира достатъчно изразителни творби, включващи портрети, статуи, бюстове, огледала, животни, запазени във формалдехид и фотографии. Всички произведения са създадени главно от четирима съвременни артиста – Деймиън Хърст, Джеф Куунс, Такаши Мураками и Синди Шерман.
Темата на експозицията „Агония и екстаз” се отнася както до диптиха с пеперуди на Хърст, така и до биографичната новела за Микеланджело Буонароти на Ървин Стоун. Вдъхновена от изобразяването на човека от големите майстори, изложбата предлага нов поглед върху безкрайните възможности за възприемането, както на другите, така и на самите нас.
Четиримата художника, които са представени в изложбата, изразяват тази идея по различен начин.
Деймиън Хърст става прочут с идеята за екзистенциализъм, лайтмотив в неговите произведения, превърнал се в своеобразна иконография.
Джеф Куунс е определян като човека, който използва кича за начин на изразяване, като пример за това е скандалният бюст от 90-те години от серията „Made in Heaven”.
Красивите скулптури на Такаши Мураками следват идеята за свръхсексуалността на манга героите, като в същото време се опитват да променят нашата европейска представа за японската култура.
В своите произведения Синди Шерман се опитва да насочи нашето внимание към проблемите, които са маловажни, но които човечеството превръща в трагедии. Пример затова е човешката борба с възрастта и стареенето, което често обсебва всички нас. Произведенията и на четиримата артисти са характерни с това, че скъсват с класическото разбиране за портрет, като навлизат в непозната територия, рефлектирайки, прославяйки или поставяйки под въпрос живота.
Колекцията на Франсоа Пино е една от най-големите частни колекция за съвременно изкуство в света, съдържайки над 2000 произведения на едни от най-прочутите автори. Самият той не рядко е споделял, че именно изкуството е сферата, в която няма граници или бариери. От самото създаване на колекцията преди повече от 40 години, до днес той се старае да сподели своята страст с възможно най-голям кръг от хора. Днес част от нея е изложена в две локации във Венеция – „Palazzo Grassi” и „Punta della Dogana”. Към тази дата над 1.5 милиона посетители са имали възможност да разгледат изложбите, с част от неговата колекция, както във Венеция, така и в други точки на света.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар