Стив Джобс, главният изпълнителен директор на „Apple Inc.”, напусна света на 56 г. след дълга и мъчителна борба с рядка форма рак на панкреаса. Неговото име ще бъде още дълго време споменавано в различните медии, но това което е същественото – неговият дизайн и визия за света на материалното промени заобикалящия ни свят завинаги. Освен като съосновател на „Apple Inc.”, Стив Джобс беше изпълнителен директор на „Pixar Animation Studios”, а през 2006 г. стана член на борда на директорите на „The Walt Disney Company”, след като „Pixar” беше придобита от „Disney”. Той е известен още и с продуцентската си дейност върху филма „Играта на играчките” от 1995 г.
Със своята дейност за компанията „Apple Inc.” Стив Джобс отвори нова страница в света на визуалното – тази на минималистичния, изискан дизайн, който промени нашите разбирания за технологични продукти и техния външен вид. Ето списък със сферите, в които Джобс остави своя неповторим отпечатък, променил личния свят на милиарди потребители по света: [*]
1. ФИЛМИ
Компютрите “Macintosh” имат репутацията на продукт, притежаван от креативния клас хора, заради техния стилен дизайн и заради техните лесни за използване софтуерни програми. В действителност, инструментите на „Mac” за редактиране създадоха цяло ново поколение видео-арт артисти. Естествено, не може да не бъдат засегнат и приносът на Джобс към анимационното студио „Pixar”, след което анимацията никога няма да бъде същата.
2. АУДИО
Мр3 плейърът „iPod” без съмнение се счита за изобретението, което отведе Apple от посредствена компания до висините на световнодоминиращ магнат. Много бързо той се внедри в музейните среди, където се превърна в лесно средство за пренос на аудио съдържание. Апаратът издигна концепцията за „подкаст”, което бързо започна да се използва като лесен трик за подмяна на аудиогайда в музеите.
3. ФОТОГРАФИЯ
Може би „Кодак” „върши всичко останало”, но с „iPhotography” всеки би могъл да постигне фото ефекти с едно натискане на копчето. Популярното приложение „Hipstamatic” на iPhone е използвано дори от професионални фотографи като Теру Куваиама, който прекарва своето време с американските военноморски сили в Афганистан. То придава на най-обикновената снимка редица ефекти, като черно-бели, сепия, избледнели или подсилени цветове. Разбира се, тези нови технологии срещат и множество противници сред редица други професионални фотографи, които предпочитат класическия начин на работа.
4. ПРИЛОЖЕНИЯ (APPS)
Със скоростта, с която iPad бързо се превърна в дясната ръка на множество арт дилъри, позволявайки им да следят съдбата на своите произведения на различни изложения или аукциони, приложения на Apple като „ArtBinder” започват да вършат цялата работа вместо тях, превръщайки се в извънредно ценен и улесняващ продукт. Нито един музей на днешно време не е пълен, без да бъде представен чрез приложение в “AppStore”. Галерии като „Pace” или „Gagosian” създадоха свои индивидуални приложения за телефон, чрез които да представят произведенията си на клиенти.
5. РИСУВАНЕ
Интерфейсът на „iPad” промени разбиранията за рисуване на много от известните художници. Пример за това са произведенията на Дейвид Хокни, който признава, че от 2008 г. създава своите картини благодарение на изключително удобното устройство, което заменя всички четки, моливи и бои, които биха могли да се поберат в един джоб.
6. СКУЛПТУРА
С навлизането на новите технологии, много артисти започнаха да експериментират с медиума, създавайки скулптури от „iPhone”-и. Пример за това е руското дуо „Електобутик” и тяхната инсталация „3 G Интернационал” – заглавие, вдъхновено от произведението на Татлин „Монумент на Третия Интернационал”, който в случая е конструиран от гигантски „iPhone”-и. Самото устройство също създаде нова дефиниция за скулптура – виртуалната. Използвайки своя телефон като рамка, потребителите могат да създават дигитално изкуство, въплътено в реална среда.
Безспорно нововъведенията в съвременните технологии са до голяма степен инспирирани и подтикнати от личността и прозорливостта на един човек, който имаше смелостта и желанието да мечтае и види заобикалящия ни свят променен. „Не би могъл да свържеш точките, ако гледаш напред – можеш да ги свържеш единствено, ако гледаш назад. По този начин, ти трябва да се довериш на точките, че ще се свържат по някакъв начин в твоето бъдеще. Ти трябва да имаш доверие в нещо – в себе си, в съдбата, в живота, в кармата или в каквото и да е. Този възглед за живота никога не ме е разочаровал и е довел до промяната в моя живот”, гласи част от прочутото слово на Стив Джобс пред студентите от Станфордския университет.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар