Музеят „Метрополитън” в Ню Йорк ще представи за първи път една от най-важните колекции, които притежава, посветени на американското и европейско изкуство от първата половина на ХХ век. От 13-ти октомври до 2-ри януари 2012 г. в залите на музея ще може да бъде видяна изложбата „Щиглиц и неговите артисти: от Матис от О’Кийф”. Това е първото мащабно представяне на колекцията от годината, в която тя е придобита - 1949 г. Ще бъдат изложени повече от 200 произведения на едни от ключовите модернисти, сред които – Джорджия О’Кийф, Пабло Пикасо, Анри Матис, Константин Бранкузи, Джино Северини, Василий Кандински, Джон Мартин, Артър Дав и други.
Освен като един от най-популярните и влиятелни фотографи на своето време, Щиглиц е известен и със своя интерес към модерното изкуство. Той е един от най-големите поддръжници на модерно европейско и американско изкуство. Чрез своята галерия за изкуство, намираща се на „291 авеню” и впоследствие известна под това име, за първи път той представя пред американската публика художниците, отговорни за промяна в мисленето и създаването на това, което днес наричаме „модернизъм”. Благодарение на помощта и съветите на мексиканския карикатурист Мариус де Зайас (Marius de Zayas) и немския изкуствовед Макс Вебер, Щиглиц успява да представи първите изложби в Америка на Огюст Роден и Анри Матис през 1908 г., на Пол Сезан през 1910 г. и на Пабло Пикасо през 1911 г. По този начин Щиглиц събира стотици произведения на едни от най-важните художници от неговото време.
В първите стаи в изложбата „Щиглиц и неговите артисти: от Матис от О’Кийф” са събрани произведенията на европейските артисти. Сред „гвоздеите” в колекцията са произведенията „Гладеща жена” (1901) и „Изправена гола женско фигура” (1910) на Пикасо, „Импровизация № 27” (1912) на Кандински, „Спяща муза” (1910) на Константин Бранкузи, както и серия от графики на Тулуз-Лотрек.
В следващите галерии Алфред Щиглиц фокусира своята енергия върху събирането и представянето на съвременно американско изкуство, на което по онова време не му е било отделяно необходимото внимание и не е било представяно в престижни галерии. В останалите зали от изложбата ще бъде представен именно този импулс в неговата колекция – „Неговите артисти”. Там могат да бъда видяни произведения на Артур Дав, Джон Мартин, Джорджия О’Кийф и други.
Освен картините, скулптурите, рисунките и графиките, зрителите ще имат възможността да видят и фотографии на фото-сецесиона, както и публикации от обкръжението на Щиглиц – част от неговата персонална колекция.
След смъртта на Алфред Щиглиц през 1946 г., неговата съпруга Джорджия О’Кийф решава до подари колекцията на различни институции в САЩ. Музеят „Метрополитън” може да се похвали, че получава най-големия дял от тази невероятна сбирка на най-известните художници от първата половина на ХХ век – над 400 картини, скулптури, рисунки и графики. Останалата част от колекцията се намира в Арт института в Чикаго, Филаделфийския музей за изкуство, Националната галерия във Вашингтон и други престижни музеи в САЩ.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар