Прочутата „Колекция Менил” в Хюстън, притежава множество произведения на изкуството от различни периоди, като в това число се включват и византийски и руски икони, датиращи от VI - XVIII век. Произведенията от тази безценна колекция се считат за едни от най-важните от този вид, намиращи се на територията на САЩ. Изложбата може да бъде видяна от 21-ви октомври до 18-ти март 2012 г.
Това е една от безспорно редките изложби, организирани на тази тематика в САЩ, която цели да представи пред американската публика ролята на християнството във Византийската империя, но също така и божествената сила, която притежават тези образи. Именно поради тази причина, темата на изложбата е „Отпечатване на Божественото: Икони от Византия и Русия”.
Всяка от държавите, чиито икони са представени, по свой начин изразява и третира канона, за да създаде тези божествени образи. Изобразявайки божественото, иконописците се стремят да намерят необходимия баланс между традицията и иновацията. Целта на иконата е да пресъздаде свети образи и божествени събития, така че те да бъдат разпознаваеми и лесно „четими”.
Но това, което я отличава от всички останали видове изкуство, е нейният медиум. Иконата се „отпечатва” не върху хартия, метал или дърво, а директно върху човешкото съзнание. Тези нейни качества са повлияли на развитието на Западното изкуство, като пленяват въображението на ранните модернисти, както и на много съвременни автори. Пример за това са произведенията на Марк Ротко, като някои от тях са представени в „Капела Ротко”, също част от „Колекция Менил”. И до днес иконите запазват своята святост и почитание, като не са загубили посланието, което трябва да предадат.
Изложбата включва експонати, собственост на „Колекция Менил”, повечето от които са придобити през 1985 г. от колекционера Ерик Брадли (Eric Bradley). Едни от най-интересните премиери, които са представени, са византийски икони на златен фон, които са изключително редки днес. В изложбата са включени и произведения, собственост на колекцията на „Дъмбъртън Оукс” (Dumbarton Oaks) от Вашингтон.
Експозицията е придружена от цялостен каталог, който е и първата публикация, посветена на тази разнообразна колекция. Той е съставен от есета и проучвания на множество изкуствоведи и медиевисти, които се занимават с историята и значението на тези творби, не спиращи да вълнуват нашето съзнание и до днес.
СГХГ представя изложба Европа в България
Frieze Лондон стартира тази седмица в сянката на Париж
Sofia Art Fair продължава до неделя с произведения на селектирани автори
Почина големият колекционер на българско изкуство Борис Бекяров
Добавете коментар